Cumhuriyet Tarihinin (akaryakıt) En Büyük Vergi Kaçakçılığı Operasyonu, 50 İlde 220 Kişi yakalandı google-site-verification=o9NKMr65mo7NoFynwBLRl72bXLs9ovWOIwfU4MSzpn4
Rize
Haber
16 Ocak 2021 - Cumartesi 22:09 Bu haber 922 kez okundu
 
Cumhuriyet Tarihinin (akaryakıt) En Büyük Vergi Kaçakçılığı Operasyonu, 50 İlde 220 Kişi yakalandı
KOM Dairesi ve MASAK koordinasyonunda 50 ilde düzenlenen ve "silici" adı verilen operasyonda akaryakıt üzerinden vergi kaçıran 220 kişi yakalandı. Operasyonda 608 milyon litrelik satış verisinin sistemden silindiği belirlendi.
GÜNDEM Haberi
Cumhuriyet Tarihinin (akaryakıt) En Büyük Vergi Kaçakçılığı Operasyonu, 50 İlde 220 Kişi yakalandı

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından başlatılan soruşturma kapsamında, Emniyet Genel Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele (KOM) Daire Başkanlığı koordinesinde eş zamanlı olarak İstanbul merkezli 50 ilde akaryakıta bağlı vergi kaçakçılığı ve nitelikli dolandırıcılık yapan bir suç örgütüne yönelik ‘‘silici “ kod adlı operasyon gerçekleştirildi.

Yürütülen soruşturma kapsamında bilişim sistemleri yoluyla kamu kurumlarını zarara uğrattığı tespit edilen 220 şüpheli gözaltına alındı.

170 akaryakıt istasyonu, 23 akaryakıt dağıtıcı firması,1 istasyon teknik destek firması, 2 otomasyon yazılım ve bağlı 1 şubesi olmak üzere toplam 242 noktada vergi müfettişleri ile gelir uzmanlarının katılımı ile yapılan aramalarda mali belgelere ve bilgisayar, cep telefonu vb. dijital materyallere el konuldu. Operasyon kapsamında arama ve gözaltına alma işlemleri devam ediyor.
Devleti 5 yılda 15 milyar lira zarara uğratmışlar

Akaryakıt istasyonlarından 608 milyon litre akaryakıt satış verisinin otomasyon sistemlerine müdahale edilerek silindiği tespit edildi.

Silinen akaryakıtın güncel maddi değerinin yaklaşık 3,6 milyar TL olduğu ve MASAK raporuna göre devletin yıllık 3 milyar TL, 5 yıl içerisinde 15 milyar TL zarara uğratıldığı belirlendi.

trthaber

Kaynak: Editör:
Etiketler: Cumhuriyet, Tarihinin, (akaryakıt), En, Büyük, Vergi, Kaçakçılığı, Operasyonu,, 50, İlde, 220, Kişi, yakalandı, ,
Yorumlar
google-site-verification=o9NKMr65mo7NoFynwBLRl72bXLs9ovWOIwfU4MSzpn4
Haber Yazılımı