Mevsiminde Meyve Sebze Yemenin Faydaları !.. google-site-verification=o9NKMr65mo7NoFynwBLRl72bXLs9ovWOIwfU4MSzpn4
Rize
Haber
22 Ocak 2021 - Cuma 12:29 Bu haber 497 kez okundu
 
Mevsiminde Meyve Sebze Yemenin Faydaları !..
Hangi mevsimde hangi sebze ve meyveleri tüketmemiz gerekiyor,Uzman Diyetisyen Aslıhan Küçük Budak konu hakkında bilgiler verdi...
SAĞLIK Haberi
Mevsiminde Meyve Sebze Yemenin Faydaları !..

Hangi mevsimde hangi sebze ve meyveleri tükettiğinize dikkat ediyor musunuz? Yazın portakal yer misiniz ya da kışın karpuz? Sağlıklı beslenmenin önemi parçalarından biri de mevsimine göre beslenmek. Peki neden bu kadar önemli?

Doğa ihtiyacınız ne ise size onu sunuyor.

Kışın havaların soğuması ve enfeksiyonların artmasıyla bağışıklık sistemimizi güçlü tutmamız ve vücut ısımızı korumamız gerekiyor. Kışın çıkan havuç, turp, kırmızı pancar, kereviz gibi kök sebzeler hem bağışıklık sisteminin en önemli destekçilerindendir hem de yüksek nişasta oranlarıyla ısınmak için gerekli olan enerjinin dönüşümünü sağlarlar. Aynı zamanda kışın çıkan portakal, mandalina, kivi, greyfurt gibi meyveler de yüksek C vitamini içerikleriyle bağışıklık sistemini desteklerler. Yazın ise domates, kabak, patlıcan, kavun, karpuz, şeftali gibi bol lifli ve sulu sebze ve meyveler çıkar ve artan sıvı kaybının yerine konmasına destek sağlar.

Kışın yediğiniz ıspanak ile yazın yediğiniz bir değil!

Mevsiminde tüketilen sebze ve meyveler vitamin ve mineral deposuyken mevsimi dışında tükettiğinizde besin içeriği fakir bir kaynak haline geliyor.

Sağlığınıza, cebinize ve doğaya zarar vermeyin!

Mevsimi dışında üretilen sebze ve meyvelerin yetiştirilmesinde kullanılan hormonlar, kimyasal gübreler ve ilaçlar hem sağlığınıza zarar veriyor hem de çevre kirliliği yaratıyor ve doğal dengeyi bozuyor. Aynı zamanda mevsimi dışında satın aldığınız sebze ve meyvelere normal değerinin 2-3 katı daha fazla para vererek ihtiyaç dışı harcama yapmış oluyorsunuz.

 

Levent Yıldırım

Basın Danışmanı

Kaynak: Editör:
Etiketler: Mevsiminde, Meyve, Sebze, Yemenin, Faydaları, !..,
Yorumlar
google-site-verification=o9NKMr65mo7NoFynwBLRl72bXLs9ovWOIwfU4MSzpn4
Haber Yazılımı