Rize'de ÇAY Çöpünden Enerji ve Mangal Kömür Tesisi Çalışmaları Devam Ediyor
Rize
Haber
08 Nisan 2021 - Perşembe 11:17 Bu haber 504 kez okundu
 
Rize'de ÇAY Çöpünden Enerji ve Mangal Kömür Tesisi Çalışmaları Devam Ediyor
Rize Belediyesi tarafından projelendirilen, ilimizde gerek istihdama, gerekse Rize Belediyesine gelir anlamında önemli derecede katkı sağlamak adına Rize Organize Sanayi Bölgesinde 2020 Haziran ayında yapımına başlanan Mangal Kömürü tesisinin inşaat çalışmaları devam ediyor...
RİZE HABERLERİ Haberi
Rize'de ÇAY Çöpünden Enerji ve Mangal Kömür Tesisi Çalışmaları Devam Ediyor

Rize Belediye Başkanı Rahmi Metin’in girişimleriyle Kalkandere Organize Sanayi bölgesinde geçen yıl Haziran ayında yapımına başlatılan Çay Çöpünden Mangal Kömürü ve Elektrik Üretim tesisinde bina temeli ve istinat duvarı çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor.

Rize Belediye Başkanı MetinGeçen yıl temeli atılan tesisle ilgili yapmış olduğu açıklamada:  Rize Organize Sanayi Bölgesinde Rize Belediyesi adına RİBELKENT Şirketimiz 12 dönümlük bir arazi kiraladı. İnşaat alanımızda hem mangal kömürü hem de elektrik üretimi elde edebileceğimiz bir tesisi hayata geçirmek için çalışma başlattık. İlimizde bilindiği üzere Çaykur’un işlemiş olduğu yıllık çay üretiminden arta kalan Çay çöpünü, yapacağımız bu tesiste işleyerek mangal kömürü haline dönüştüreceğiz. Çaykur’la yıllık 10 bin ton çay çöpü alım anlaşması yaptık. 

Ayrıca bunun yanında yine aynı tesisimizde üretim aşamasında çay çöpünün içerisinden 16’lık bir oranda yağ çıktığı için oluşacak olan gaz’dan 0.8 MWth’lık elektrik üretimi elde edilecek. Bu sektörde Türkiye’nin büyük oranda yapmış olduğu ithalatın bir kısmını yerli ve milli olarak bu bölgede üretmiş olacağız. Bunu hem Çay’ımızın değerlendirilmesi, hem de Rize Belediyesine önemli bir gelir sağlamak adına yapıyoruz. Aynı zamanda bu gelir ilerleyen yıllarda vatandaşımıza da hizmet olarak geri dönecektir. 

ÜRETİLECEK MANGAL KÖMÜRÜNDE BAŞARILI SONUÇLAR ALDIK…

Belediye Başkanı Metin konuşmasında; “Tabi ki bu aşamaya gelene kadar biz bunun ön çalışması sırasında Ankara ve İstanbul’da belirli firmalara giderek kalori ölçümüyle birlikte çay çöpünden mangal kömürü yaptık. Rize’ye getirerek denedik ve akabinde şehrimizde bu işin içinde olan insanlarla görüştük. Ayrıca kömürü yaktık ürünleri üzerinde pişirdik baktık ki kokusu var mı ? veya her hangi bir sorun yaşanıyor mu ? bu manada araştırmalarımızı yaptık. Sadece laboratuar sonuçlarıyla kalmayarak uygulamasını da yaptık ve göründüğü üzere, gayet başarılı sonuçlar aldık ve akabinde bu çalışmayı başlattık diye konuşmuştu...

Kaynak: Editör:
Etiketler: Rize'de, ÇAY, Çöpünden, Enerji, ve, Mangal, Kömür, Tesisi, Çalışmaları, Devam, Ediyor, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı