Adnan Onay Türkiye'de Futboldan Anlamayan Kulüp Başkanları !. google-site-verification=o9NKMr65mo7NoFynwBLRl72bXLs9ovWOIwfU4MSzpn4
Rize
Yazı Detayı
18 Ocak 2021 - Pazartesi 01:12 Bu yazı 9 kez okundu
 
Türkiye'de Futboldan Anlamayan Kulüp Başkanları !.
Adnan Onay
adnanonay53@hotmail.com
 
 

Futbol, dünyada en çok ilgi gören bir spor dalı. Her vatandaş ülkesinde neredeyse mevcut futbol takımlarımdan birini tutmak zorunda.
Düşünün; Türkiye’ye savaş açmış olan terörist başı Öcalan da bir Türk takımının taraftarı; Koyu bir Galatasaraylı..
Türkiye’nin ticari hareketliğinin yarısına sahip olan ve ülkenin nüfusunun neredeyse çeyreğini oluşturan İstanbul’un takımları taraftarların neredeyse çoğunu bünyesinde toplamış durumda.
Futbol taraftarları şehirlerde de etkili durumda. Şehirlerde yaşayanların bazıları İstanbul’un üç büyük takımına gönül vermiş olsa da şehir takımları o şehirde yaşayanlar için son derece önemli.
Futbolun bu derece etkin olması, siyasetin futbol kulüplerine ilgi göstermesine yol açar. Zira, milyonları aşkın taraftarı konsolide etmek siyaset için son derece önemli. O nedenle siyasiler kulüplerin yönetiminde kendilerine yakın kişilerin olması için çaba gösterirler.
Bu kulüplerin başkanlığını yürütenler hem siyasetle içli dışlı olurlar, hem de taraftar kitlesinden kendilerine güç elde ederler.
Kulüplerin harcamalarının oldukça yüksek olması bu kulüplere yönetici/Başkan olanların paralı olmasını zorunlu kılar. Kulüp başkanları hep paralı veya parayı temin etme gücü olan kişilerden oluşur.
Para yönünden beceriksiz veya zayıf olanlar, kulüplerde ancak başkanın dolgu malzemesi olurlar.
Parası olanlar kulüp başkanlığından elde ettiği güç ve tanımışlığı işleri için kullanma durumuna sahiptirler. Böylece siyasetle parasal ilişki ağı kurulmuş olur.
Siyaset üzerinden işlerinin önünü açanlar, siyasetin isteği doğrultusunda bir kulübün başkanı olmak zorunda kalabilirler!
Bu durumda Başkan şeklen başkandır, kulübü siyaset yönetir. Başkan orada bütçeyle ilgilenmenin dışında fazlaca tercih kullanamaz. İşlerin çoğu onunla dirsek temasındaki siyaset üzerinden yürür.
Futbolun genel manzarası bu olduğu için bizler tuttuğumuz takımın daha iyi olması konusunda ne dersek diyelim, “imam, bildiğini okur” kimin ne dediğine kulak verilmez.
Çaykur Rizespor’un kulüp başkanı olan Hasan Kartal, Ankara’da arsa zenginliğiyle bilinen, devletin bazı illerde kadastro işlerini de üstlenmiş olan önemli iş adamlarından biri. Kulüp başkanlığına geldiğinden bu yana süreç içinde defalarca futboldan anlamadığını beyan etmiştir. 
Dolayısıyla Ç.Rizespor’un teknik ve futbolcu kadrosunun oluşmasında Hasan Kartal’dan ziyade başka kişilerin görüşlerinin etkili olduğu açıktır.
Başarı olmak her kulübün arzusu olsa da futbolu bilen bir yönetinin üzerindeki etkiyi kendi tercihlerine dönüştürme şansı vardır. 
Aksi halde bu tip kulüplerin akibeti Ç. Rizespor gibi olur..

 
Etiketler: Türkiye'de, Futboldan, Anlamayan, Kulüp, Başkanları, !.,
Yorumlar
Haber Yazılımı google-site-verification=o9NKMr65mo7NoFynwBLRl72bXLs9ovWOIwfU4MSzpn4