14 Mayıs Dünya Çiftçiler Gün Mesajı
Rize
Haber
14 Mayıs 2021 - Cuma 13:06
 
14 Mayıs Dünya Çiftçiler Gün Mesajı
Dünya Çiftçiler günü, 14 Mayıs 1946 Uluslar arası Tarım Üreticileri Federasyonu’nun kuruluş tarihidir.Bu kuruluşun kısa adı IFAB’tır. Türkiye Ziraat Odaları Birliği bu kuruluşun üyesidir.14 Mayıs bu kuruluşa üye bütün ülkelerde Dünya Çiftçiler Günü olarak kutlanmaktadır.
GÜNDEM Haberi
 14 Mayıs Dünya Çiftçiler Gün Mesajı

 

 

Dünya Çiftçiler gününde çiftçi sorunları dile getirilir, paneller düzenlenir, hazırlanan programlarla tarımda verimlilik ve kalite konusunda bilgiler verilir.

Doğu Karadeniz Bölgesinde ekonominin can damarı olan 2021 yılı yaş çay kampanyasının başlamasına az bir süre kaldığı şu günlerde , Sürgünün iklimden dolayı tüm bölgede aynı anda gelmesi nedeniyle yoğun çay hasat yerine günlük satacakları miktar kadar kaliteli ürün toplamaları yaş çayda hem kalite artışını sağlayacak, hemde yoğun çay toplanmasının önüne geçilecektir. Yaş çay toplama işi yabancı işçilere yaptırıldığında kilo işi çay toplatılması kalite kaybına neden olmaktadır. Kalitesiz ham maddeden kaliteli kuru çay yapmak mümkün değildir. Toplanan çayın uzun süre saklanması mümkün olmadığından, Yaş Çayın en iyi saklandığı yer bahçede, dalında olduğu unutulmamalıdır. Ürünümüze başkaları değil üreticiler olarak kendimiz sahip çıkmalıyız. Çay sektörünün sürdürülebilir olması bu bölgede yaşayanların ürüne sektöre sahip çıkmasıyla mümkündür. Üreticilerimizin hem dünyada hemde ülkemizde yaşanan Covid-19 salgını nedeniyle kampanya döneminde alınan kararlara ve kurallara uymaları hem kendi sağlığı için hemde toplum sağlığı için önemlidir. Sağlık her şeyin önündedir.

Ülkemizde Tarım, istihdamın büyük bir kısmını oluşturmaktadır. Beslenmemiz için gerekli tarım ürünlerini yetiştiren üreticiler , tarım ürünleri ihracatımızda da önemli bir yere sahiptirler.Ülkemizin zengin toprak ve insan kaynakları bulunmaktadır. Türk çiftçisi ve Türk tarımı yeterli kaynak ve önem verilerek gelir arttırıcı yatırımlar ve desteklemeler üreten çiftçiye yapılmalı; aksi halde ülkemiz kaçak yollardan veya ithalat yoluyla getirilen tarım ürünleri ile ülkemiz tarımında sorunlar hızla artar, ülkemiz bahçesinden, tarlasından, üretimden vazgeçen üreticilerin olduğu toplum haline gelir. Dünyada açlıkla karşı karşıya bir çok insan varken, israftan kaçınmalı, çiftçilerin sorunlarına çözüm bulmalı ve Ülke olarak üretimi arttırmalıyız. Üretime tarıma yatırım yapılmalıdır. Covid 19 salgın dönemlerinde vaka artışları alınan bir çok tedbir insan sağlığı için yapılmaktadır. Ancak tarım ürünleri tüketiciye ulaşmazsa, tedarik zincirindeki aksaklıklar çiftçinin ürünlerinin satılamamasına , zarar etmesine neden olur. Tüketici pahalı ürün tüketmek zorunda kalır.Yaşamın her döneminde tarımsal üretim, tüketim dengesi kurulması önemlidir. Çiftçi üretimden vazgeçerse beslenme sorunu ortaya çıkar. Çiftçilerin girdi maliyeleri düşürülmesi için projeler, politikalar oluşturulmalı ve desteklemeler artırılmalıdır.

Bu nedenle tarım ülkesi olan ülkemizde toprak, tarımsal yapı, doğal kaynaklar ,hayvancılık , verimlilik ve kaliteyi arttırıcı Kısa-Orta-Uzun vadeli sürdürülebilir tarım politikaları ile yeniden yapılanmaya gidilmeli, Çiftçilerin toprağını işlemesi , bahçede kalması, üretmesi için üretenin kazandığı desteklendiği model hayata geçirilmelidir.

Bu anlamlı gün nedeni ile Doğu Karadeniz Bölgesi ve Rize’nin vazgeçilmez ürünü olan Çaydır. Çay üreticisi zor şartlarda çalışarak gelir elde ettiği ürünlerine sahip çıkmalı,açıklanacak olan 2021 yılı yaş çay taban fiyatı üreticinin beklentisini karşılayacak şekilde, özel sektör işletmeleri açıklanan taban fiyattan çay almaları üreticiyi memnun edecektir. Çay`, bölge ve ülkemiz için Sosyal ve ekonomik bir üründür. ÇAYKUR çay üreticisinin ve çay sektörünün teminatıdır. Ülkemizde çay yetiştirilecek ve çay sektörü yaşayacak ise Çaykur ve Özel sektör kesinlikle var olmalı, sorunların çözümünde tüm sektör birlikte hareket etmelidir. Üretici Çaykur’a ve ürününe sahip çıkmalıdır. Çaykur ve özel sektör Çay fabrikaları sektörün sorunlarının çözümünde bu sektörün yaşaması için gayret göstermeli üretici; kaliteli yaş çay üretiminden , firmalar kaliteli kuru çay üretiminden taviz verilmemelidir. Çay sektörünün beklediği RTE Üniversitesi Çay İhtisaslaşma Koordinatörlüğü öncülüğünde hazırlanan ve yakın zamanda Bakanlığa gönderilen çay kanun taslağının bir an önce yasalaşması sektördeki sorunlara çözüm getirecektir.

Ülkemizde ve bölgemizde tarımla ve hayvancılıkla geçimini sağlayan Tarımın ve Hayvancılığın her kademesinde zorluğa katlanan, tüm zorluklara rağmen üretimi ve verimliliği arttırmak insanların tüketim ihtiyaçları için çalışan , tüm çiftçilerimizin 14 Mayıs dünya çiftçiler günü’nü kutlar ; 2021 yılı yaş çay kampanyasında üreticilerimizin covid-19 nedeniyle alınan kararlara ve kurallara uyarak sorunsuz , sağlıklı , verimli, bol ürün ve kazanç elde etmelerini diliyorum. Mübarek Ramazan Bayramlarını kutluyorum. 13.05.2021

 

Müfit AKMAN

Türkiye Ziraatçılar Derneği

Rize Şube Başkanı

Kaynak: Editör:
Etiketler: , 14, Mayıs, Dünya, Çiftçiler, Gün, Mesajı,
Yorumlar
Haber Yazılımı