19 MAYIS 1953 RİZESPOR'UN 68. KURULUŞ YIL DÖNÜMÜ
Rize
Haber
19 Mayıs 2021 - Çarşamba 19:21
 
19 MAYIS 1953 RİZESPOR'UN 68. KURULUŞ YIL DÖNÜMÜ
İlimiz Rize’de futbol 1918 yılında kurulmuş Rize İdman Yurdu ile başlamış, takip eden yıllar içinde kurulmuş farklı kulüplerin faaliyetleri ile sürmüştür. Bugün yeşil – mavili formasıyla alkışladığımız, taraftarı olduğumuz (Çaykur) Rizespor da bu takımlarla hiçbir yönden ilgisi ve bağı bulunmadan 1953 yılında uzun müzakereler sonucu Haldozlu manifaturacı Atıf Tavıloğlu’nun bahçesinden söküp getirdiği bir limon fidanının açık artırmaya çıkarılması sonucu o zaman ki parayla 30 lira toplanmasından elde edilen gelirle kurulmuştur.
SPOR Haberi
19 MAYIS 1953 RİZESPOR'UN 68. KURULUŞ YIL DÖNÜMÜ

 

Taviloğlu’nun beraberinde manifaturacı Yakup Temizel, manifaturacı İsmet Bilsel, manifaturacı Yaşar Dömbekçioğlu ve de futbolcuların şeker çuvalından yapılan formalarını sabunun olmadığı kül suyunun kullandığı o dar zamanlarda yıkayan manifaturacı Muharrem Kürkçü ve ailesi vardır.

5 kişilik Kurucular Heyeti ve Yaşar Hilmi Dömbekçioğlu’nun kurucu başkanlığında Rize’de, gençliğin beden ve kültürel yeteneklerini artırmak ve bu sahada sunulacak öğretilerle gelişmelerine katkıda bulunmak amacıyla kurulan kulüp, Cumhuriyetimizin kurucusu ulu önder Atatürk’ün Samsun’a ayak bastığı anlamlı günün 34. yıldönümü olan 19 Mayıs 1953, Atamızı,  Milli Mücadeleyi hatırlattığı için ve de gurur duyduğu Rizespor’un kuruluş tarihi olarak tescillenmiş, yüreklere de bu şekilde işlenmiştir.

Kulübün renklerini uluşturan sarı narenciyeyi, yeşil de çayı simgeliyordu. Bu ürünler doğanın zümrüt Rize’ye bahşettiği en kıymetli mahsullerdi.

Rizespor’un Kuruluşu ve Renklerinin yeşil-mavi olarak belirlenmesi

1968 yılında, Rize spor kamuoyunun önde gelen isimleri bir araya gelerek, “Rize’nin futbol alanında Türkiye genelinde başarılı olabilmesi için neler yapabiliriz” konusunu tartışırlar. Yapılan toplantılar sonucunda Fener Gençlik - Güneşspor ve Rizespor’un güçlerini, Rizespor takımı bünyesinde birleştirilmesi kararı alınır. Tarihi görüşmelerin yapıldığı o günlerde, Rizespor’la birleşen Güneşspor’un başkanlığını Şemsettin Çepni, Fener Gençlik Kulübü’nün Başkanlığını Bahattin Coşkun, Rizespor kulübünün başkanlığını ise Muharrem Kürkçü yapmaktaydı.

Rize’de Fenerbahçe sempatizanlarının takımı Fener Gençlik’in renkleri sarı-lacivert, Galatasaray sempatizanlarının takımı Güneşspor sarı-kırmızı, Rizespor’un renkleri ise yeşil-sarı idi. Bu renk armonisi karşısında Rize futboluna büyük katkıları olmuş Dündar Akdeniz’in önerisiyle Rizespor’un renkleri doğanın yeşili ve denizin mavisinden esinlenerek yeşil-mavi olarak belirlendi.

Yeşil mavili kulüp, 9 Şubat 1991 tarihinde yapılan olağanüstü genel kurul ile ÇAYKUR ile birleşerek, “Çaykur Rizespor Kulübü ” adıyla o tarihten itibaren de Profesyonel Liglerdeki mücadelesini sürdürmektedir.

ŞİRKET OLARAK YAPILANMA

Çaykur Rizespor adıyla Türkiye’nin futbolda en üst klasmanı olan Süper Ligde mücadele eden yeşil mavili takımımız futbolun endüstrileşmesi, kulüplerin büyük bütçelerle yönetilmesi konumuna gelinmesi ile geçmiş yıllarda ekonomik anlamda ciddi sıkıntılar yaşanmış, çözüm olarak dernek statüsünden çıkıp A.Ş. olarak şirketleşme modeline geçilerek sürdürülebilirlik sağlanmıştır.

A.Ş. olarak yapılanmanın kulübün kurumsallaşmasına, mali ve idari disiplinler açısından kurumsal bir yapıya kavuşmasına katkı sağlamıştır ama toplamda 82 ortaklı bir şirket olunması camia ile kopukluklar yaşanmasına, sportif açıdan arzu edilen başarılarının yakalanmamasına da etkili olduğu çoğu kez iddia edilmiştir.

4 Ekim 2010 tarihinde 38 ortakla Rize’de Rize İnşaat Yatırım A.Ş,  5 Aralık 2008 tarihinde ise 44 ortakla Rizespor Futbol Yatırımları AŞ. hayata geçirilmiştir. Bu modele devam edileceğine göre taraftarı, camiayı sarmalayacak tarzda şirket yapısının geliştirilmesinin her açıdan olumlu sonuçlar getireceğine inanıyorum.

RİZESPOR KULÜP LOGOSU YENİDEN GELİŞTİRİLMELİ/ Mİ?

Sosyal medyada araştırmacı yazar Fatih Sultan Kar ve Çaykur Rizespor Kulübünün kıdemli yöneticilerinden Rafet Suyabatmaz, yakın zamanda kulübün mevcut logosunun daha çağdaş, daha çok değer ifade eden ve güncel anlayışla yenilenmesi konusunda sosyal medyada paylaşımlar yaptılar.

Rizespor Kulübü’nün ilk logosu 1953 yılında oluşturuldu. Kuruluş tüzüğünün 37. Maddesinde kenarları yeşil ortası düz sarı ortasında yeşil bir çay yaprağından ibaret olarak tanzim edildi şeklinde yer aldı. Rizespor’un profesyonelliğe geçip 3. Ligde mücadele ettiği yıllarda bu logoya dokunulmadan yalnızca yeşil sarı olan forma renkleri yeşil maviye dönüştürüldü. Rizespor’un logosunda ilk revize 1975 yılında, daha sonra da 1985 ve 1991 yıllarında yapıldı. Yanı arzu edilen gelinen noktada Rize’yi, Rizespor’u daha iyi yansıtacak, özümüzden koparmayacak ve profesyonel mantıkla hazırlanacak yeni bir logonun hazırlanması ilk olmayacak. Bu çerçeveden baktığımda kişisel olarak ben de yeni yapılanma ve günümüz anlayışına uygun yeni bir logonun çalışılmasının doğru olacağını düşünüyorum.

Çoğuna farklı vesilerle kişisel olarak vakıf olsam da bu yazıyı yazarken Rize Vitrini Ajans tarafından yayınlanan Fatih Sultan Kar tarafından kaleme alınan “Bütün Yönleriyle Rize Spor Tarihi” kitabından yararlandığımı ekleyerek Çaykur Rizespor Kulübümüzün 68. Yıldönümünü, Cumhuriyetimizin temellerinin atılmasının 98. Yıldönümüne denk gelen 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramımızı gönülden kutluyorum.

Recep Ali Aksoylu / 19 Mayıs 2021 - Kavacık

Kaynak: Editör:
Etiketler: 19, MAYIS, 1953, RİZESPOR'UN, 68., KURULUŞ, YIL, DÖNÜMÜ,
Yorumlar
Haber Yazılımı