Beyoğlu Anadolu İmam Hatip Lisesi Dünya Şampiyonu Oldu
Rize
Haber
10 Nisan 2021 - Cumartesi 22:43
 
Beyoğlu Anadolu İmam Hatip Lisesi Dünya Şampiyonu Oldu
Katar Foundation tarafından çevrim içi düzenlenen 5. Uluslararası Arapça Münazara Yarışması'nda Türkiye'yi temsil eden Beyoğlu Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencileri, "Ana Dili Arapça Olmayan 39 ülkenin katıldığı Ülkeler" kategorisinde dünya şampiyonu oldu. Yarışmada Türkiye’yi Beyoğlu Anadolu İHL 10. sınıf öğrencileri M. Eren Köse, E. Maruf Şatır, E. Berat Demir, Y. Bilal Karasakal ve Ö. Faruk Kaya temsil etti. İşte ayrıntılar..
EĞİTİM Haberi
Beyoğlu Anadolu İmam Hatip Lisesi Dünya Şampiyonu Oldu

Katar Foundation bünyesinde 5'incisi gerçekleştirilen yarışma geçen yıl salgın nedeniyle yapılamadı. Bu yıl 3-7 Nisan 2021'de çevrim içi gerçekleştirilen yarışmada Türkiye'yi temsil eden Beyoğlu Anadolu İHL öğrencileri büyük başarı ya imza attı

Yarışmaya Arap ülkelerinin tamamı ve bunların dışında Avrupa kıtasından İngiltere, İspanya, Fransa, Almanya, İtalya, İsveç, İsviçre ile ABD, Kanada, Rusya ve Uzak Doğu ülkelerinin de aralarında olduğu 39 ülkeden 40 takım katıldı.

Yarışmada Türkiye’yi Beyoğlu Anadolu İHL 10. sınıf öğrencileri M. Eren Köse, E. Maruf Şatır, E. Berat Demir, Y. Bilal Karasakal ve Ö. Faruk Kaya temsil etti.

Öğrenciler, şampiyonanın ilk gününde 39 ülke arasından Endonezya, Kanada, Mauritus, Katar ve Sudan ile karşı karşıya geldiler.

5 Nisan'daki karşılaşmaların ardından yapılan puanlama neticesinde "Ana Dili Arapça Olmayan Ülkeler" kategorisinde yer alan Türkiye, yarı finale katılmaya hak kazandı.

Aynı kategoride ertesi gün yapılan yarı final karşılaşmasında ise Türkiye takımı, Maurituslu rakiplerini mağlup ederek Malezya takımı ile birlikte finale yükseldi.

Şampiyonanın son gününde ise Türkiye takımı aynı kategoride finalde Malezya takımını yenerek birinci oldu.

Turnuvada düzgün Arapça konuşmanın yanında mantık, muhakeme, delil getirme ve getirilen delili çürütme gibi konu başlıkları bulunuyor.

Yarışmada, iklim değişikliğinde önceliğin mücadele yerine adaptasyona verilmesi, gelişmekte olan ülkelerde devlete ait olan şirketlerin özelleştirilmesi, gelişmekte olan ülkelerde yabancı devletlerin ve şirketlerin toprak sahibi olmalarına izin verilmemesi gibi konular ele alındı.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Twitter'dan yaptığı açıklamada, "39 ülkenin katıldığı Uluslararası Arapça Münazaralarında ülkemizi başarıyla temsil ederek kendi kategorisinde birinci olan Beyoğlu Anadolu İmam Hatip Lisesi takımındaki öğrencilerimizi ve emek veren öğretmenlerimizi kutluyorum. Daha nice başarılara..." ifadesine yer verdi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Beyoğlu, Anadolu, İmam, Hatip, Lisesi, Dünya, Şampiyonu, Oldu, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı