Dünyanın en büyük Türk bayrağı Göndere Çekildi !
Haber
24 Nisan 2021 - Cumartesi 02:43
 
Dünyanın en büyük Türk bayrağı Göndere Çekildi !
Türkiye'nin en uzun bayrak direği, 937.5 metrekarelik dünyanın en büyük Türk bayrağı ile buluştu. Türk bayrağı, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Bakan Karaismailoğlu’nun katıldığı törenle göklere çekildi.
KÜLTÜR SANAT Haberi
Dünyanın en büyük Türk bayrağı Göndere Çekildi !

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından yaptırılan proje kapsamında Türkiye'nin en uzun bayrak direği İstanbul'da Çamlıca Tepesi'ne dikildi. Yaklaşık 100 ton ağırlığındaki Türkiye’nin en uzun bayrak direği, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nda Türk bayrağı ile buluştu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’nun katıldığı törende, devasa Türk bayrağı Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından göndere çekildi.
İSTANBUL’UN BİRÇOK NOKTASINDAN GÖRÜLEBİLECEK


Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin kuruluşunun 101. yıldönümünde göndere çekilecek olan devasa Türk bayrağı İstanbul’un birçok noktasından da görülebilecek.

Küçük Çamlıca Radyo ve Televizyon Kulesi’nin yapılması ile işlevsizleşen ve görüntü kirliliği oluşturan antenlerin söküldüğü alana dikilen Türkiye’nin en uzun bayrak direği, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nda 937.5 metrekarelik Türk bayrağı ile buluşacak.

111 metre yüksekliği ile Türkiye’nin en uzun bayrak direğinin alt çapı 335 santimetre, üst çapı 75 santimetredir. İnşa edilen direğin tabanı için 32 ton demir, 240 metreküp beton kullanılmıştır. Toplam direk imalatı da 144.75 metredir.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Dünyanın, en, büyük, Türk, bayrağı, Göndere, Çekildi, !,
Yorumlar
Haber Yazılımı