KADİR GECESİ NE ZAMAN ? NE YAPMALIYIZ!
Rize
Haber
07 Mayıs 2021 - Cuma 17:18
 
KADİR GECESİ NE ZAMAN ? NE YAPMALIYIZ!
Kadir Gecesi tarihi 2021, Ramazan ayının son günlerine yaklaşılan şu günlerde merakla aranıyor. Kadir Gecesi’ne adım adım yaklaşılıyor. Kadir Gecesi, Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed’e Kuran-ı Kerim’in indiği gece olarak biliniyor. Bu önemli geceye yaklaşırken bu sene hangi güne denk geldiği ise İslam alemi tarafından araştırılan konular arasında yer alıyor. Peki Kadir Gecesi ne zaman, ayın kaçında 2021?
GÜNDEM Haberi
KADİR GECESİ NE ZAMAN ? NE YAPMALIYIZ!


KADİR GECESİ NE ZAMAN?
Kadir Gecesi’ne kısa bir süre kaldı. İslam alemi için önemli olan Kadir Gecesi bu sene 8 Mayıs 2021 tarihinde idrak edilecek.

Kur’an’da birçok şekilde yer alan Kadir Gecesi’ne sayılı zaman kaldı. Ramazan ayı içerisinde olduğu bilinen bu mübarek zamanda yerine getirilecek ibadetler, dualar merakla aranıyor. 2021 Kadir Gecesi namazı, fazileti, milyonlarca vatandaşın gündeminde bulunuyor. Peki, Kadir Gecesi hangi dualar okunur?
KADİR GECESİ DUASI
Dua hususunda da Hazret-i Aişe der ki: Resulü Ekreme:
-Ya Resulallah, Kadir Gecesine tesadüf edersem nasıl dua edeyim? diye sordum.
– Allahümme inneke afüvvün tühibbül afve fa’fü anni = Allah’ım sen affedersin ve affetmeyi seversin. Benim günahlarımı da bağışla, diye dua et! buyurdu.
KADİR GECESİ YAPILACAK İBADETLER


Kadir gecesini, Müslümanlar namaz kılmak, Kur’an okuma Allah’a dua etmek, günahlarından tövbe ve istiğfar etmek suretiyle tes’id derler. Hazret-i Aişe’den rivayet olunduğuna göre Peygamberimiz Ramazan gecelerini bu nevi ibadetlerle ihya ederdi (Buhari). Namaz huşusunda üzerinde namaz borcu olan kimsenin hiç olmazsa beş vakit kaza namazı kılması, nafile namaz kılmaktan daha faziletlidir.
KADİR GECESİ NAMAZI NASIL KILINIR?
Bu gecede kılınacak namaz 4 rekat veya 12 rekat şeklinde idrak edilebilir:1. Rekatta: Fatiha ile 3 Kadir Suresi2. Rekatta: Fatiha ile 3 İhlas Suresi3. Rekatta: Fatiha ile 3 Kadir Suresi4. Rekatta: Fatiha ile 3 İhlas SuresiKadir namazı kılınışı sırasında iki rekatta bir Tahiyata oturulur. Selamdan sonra 11 defa ‘Allah-u Ekber , Alah-u Ekber, Lailahe illlahu valahu ekber Allah-u Ekber velillahi hamd’ denir. Bundan sonra 100 defa İşrah suresi 100 defa Kadir suresi okunur.
KADİR GECESİ FAZİLETİ


Kur’an-ı Kerim’in bu gece indiği bildirilir. Bu gecenin değerini ve önemini adını bu geceden alan Kadir suresi ile anlatmıştır. Peygamber Efendimiz (s.a.s) de bu gecenin kıymetini “Kim Kadir Gecesini, faziletine inanarak ve mükâfatını da Cenâb-ı Allah’tan umarak ihya ederse, o kimsenin geçmiş günahları bağışlanır” (Buhârî, Kadir 1) şeklinde ifade etmiştir.

Allah (c.c.) Kadir Suresinde “Şüphesiz, biz onu (Kur’an’ı) Kadir gecesinde indirdik. Kadir gecesinin ne olduğunu sen ne bileceksin! Kadir gecesi bin aydan daha hayırlıdır. Melekler ve Ruh (Cebrail) o gecede, Rablerinin izniyle her türlü iş için iner de iner. O gece, tan yerinin ağarmasına kadar bir esenliktir. ” buyurarak Kur’an-ı Kerim’in bizleri bu gecede şereflendirdiğini ve bu gecenin Kur’an’ın nuruyla bin aydan daha hayırlı olduğunu söylemektedir.

Kaynak: Editör:
Etiketler: KADİR, GECESİ, NE, ZAMAN, ?, NE, YAPMALIYIZ!, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı