Karadeniz'in Hamsisi, yerini mezgite bıraktı !
Rize
Haber
21 Mart 2021 - Pazar 01:14
 
Karadeniz'in Hamsisi, yerini mezgite bıraktı !
Karadeniz'de boyu küçük olduğu için av yasağı uygulanan Hamsi yerini mezgite bıraktı Bu sezon balıkçının yüzünü en çok palamut güldürdü Samsunlu balık satıcıları hamsi sezonunun kapandığını ve artık vatandaşların en çok mezgit balığını tercih ettiğini söylediler.
KARADENİZ Haberi
Karadeniz'in Hamsisi, yerini mezgite bıraktı !

Balık av sezonunun kapanmasına kısa bir süre kala balıkçı tezgahlarındaki balık çeşitleri de azalmaya başladı. Hamsi hemen hemen tüm tezgahlardaki yerini kaybederken, diğer balıklar da eskiye nazaran daha az çıkmaya başladı.

Samsunlu balık satıcıları bu sezon en çok palamut satışından para kazandıklarını ifade ederken, hamsi sezonunun kapanmasının ardından vatandaşların mezgide yöneldiğini söylediler."Hamsi yerini mezgide bıraktı"Hamsinin yerini mezgide bıraktığını dile getiren balık satıcısı Onurcan Köse, "Balık satışları güzel gidiyor. Hava şartlarından dolayı son günlerde balık az çıkıyor. Mezgit ve barbun eskiye nazaran az çıktı.

Fiyatlara baktığımızda mezgit kilo 20 TL, barbun kilo 15 TL, palamut tane 15, alabalık kilo 30 TL, somon kilo 30 TL, çinakop kilo 15 TL, çipura kilo 45 TL, levrek kilo 40 TL. Fiyatlar yine de gayet uygun. Hamsi sezonu artık bitti. Yerini mezgide bıraktı. Hamsiden sonra mezgit satışları arttı. Balık az çıktığından dolayı fiyatlar eskiye göre 5 TL zamlandı" dedi."En çok palamut satışından kazandık"Bu sezon en çok palamut satışından para kazandıklarını belirten balık satıcısı Kurtça Aydın, "Hamsi sezonu bitti, yakın zamanda ay sonra balık sezonu da kapanıyor.

Ondan sonra kültür balıkları satacağız. Sezon bitene kadar mezgit, barbun, istavrit gibi balıkları yiyecekler. Hamsinin işi bitti. Vatandaşın balığa hala ilgisi var. Şu anda en fazla mezgit satıyoruz, sonra da barbun satıyoruz. Bu sene genel olarak satışlardan memnunuz. En çok ilk olarak eylülden beri 2 ay güzel palamut sattık. Daha sonra mezgit ve barbun sattık. Palamuttan bu sene güzel ekmek yedik. Seneye palamut olur mu olmaz mı bilmiyoruz" diye konuştu

Bilindiği gibi hamsinin boyu küçük olduğundan  uzun süre av yasağı uygulanmıştı.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Karadeniz'in, Hamsisi,, yerini, mezgite, bıraktı, !, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı