Paliç; Rize'de Çay'da yaşanan kaosun sorumlusu, müstahsilleri zarara uğratan ulusal çay Konseyi Başkanı ve Yanındaki 5-6 Kişidir!
Haber
27 Ekim 2021 - Çarşamba 18:50
 
Paliç; Rize'de Çay'da yaşanan kaosun sorumlusu, müstahsilleri zarara uğratan ulusal çay Konseyi Başkanı ve Yanındaki 5-6 Kişidir!
Destekleme Hariç 3 lira 75 kuruş Olan Çayı özel Sektör 2.40 kuruştan Alarak Üreticiyi mağdur etti Rize Ziraat odası başkanı Nevzat Paliç yaptığı açıklamada, özel sektörün bu sene yaş çay alım planlamasında üreticiyi mağdur ettiğini söyledi
RİZE HABERLERİ Haberi
Paliç; Rize'de Çay'da yaşanan kaosun sorumlusu, müstahsilleri zarara uğratan ulusal çay Konseyi Başkanı ve Yanındaki 5-6 Kişidir!

Rize Ziraat odası başkanı Nevzat Paliç yaptığı açıklamada, özel sektörün bu sene yaş çay alım planlamasında üreticiyi mağdur ettiğini söyledi. Paliç açıklamasında, “Bu sene kasıtlı olarak yani Çaykur’ u zora sokmak için hem üreticiyi zarara uğrattılar.

Hem de Çaykur’ u zora sokmak için yani kötülemek için en kötü yani 37 yıldır özel sektör vardır, en kötü uygulamayı bu sene yaptılar. Bunun sebebini açıkça dile getirirsek nedenlerini anlatırım yanı. Şimdi iki lira kırk kuruşa kadar fiyatı düşürdüler. 3 lira 87 kuruş olan destek hariç 3lira 87 kuruş olan fiyatı 2 lira 40 kuruşa kadar indirdiler.

Yani bu hiç esnaflığa sığar. Onların hiçbir gerekçesi, konuştuklarının hiçbir tanesi geçerli değildir yani bu üreticinin üzerinde bu yükü yüklemek yani üretici midir bunun suçlusu? Üreticimi onları şeye uğratıyor. Veyahut az kar ediyorlar. Peki, aynı fiyatta alan Çaykur,  aslında Çaykur onlardan şikâyetçi olması lazım” dedi

Rize Ziraat Odası Başkanı Nevzat Paliç, “Aslında daha önceden yine özel sektörün içerisinde bunları yapanların altı yedi tane, ben on tane sayı olarak kabul ediyorum. Fakat bunu esas yapanlar, bu işin başını çekenler, Ulusal çay Konseyi Başkanı hiç açıklanan fiyatın altında çay alır mı? Bir sene vadeli çay alır mı? Borsa başkanı, o borsada bunlar çay sanayicileri olarak bu işin başını çekenler, toplamı 6-7 kişi olmak şartıyla, yalnız bütün özel sektörün içerisinde çok iyi çok dürüst insanlar var, fiyatların aşağıya düşmesini istemeyen birçok özel sektör var, ben onlara teşekkür ediyorum.

Peki, onlar şikâyetçi de öbürler neden şikâyetçi değil? Onlar bu işten memnun değil, onlardan da memnun değil. Çünkü neden çünkü onlar hiçbir zaman fiyatın hiçbir zaman aşağı düşmesini istemiyorlar. İşte çay sezonunun bu kadar uzamasını istemiyorlar. Neden oluyor. Sadece özel sektör fiyatı düşürmekle değil. Fiyatı düşürüyor, vatandaş özel sektörden kaçıyor Çaykur’ a yükleniyor.

Çaykur’ un kapasitesi günlük 9200 ton, Özel sektörün kapasitesi 16 bin ton. Özel sektörden kaçınca Çaykur’ da günlük kontenjan 15 kiloya iniyor. 15 kiloya indiği zaman vatandaş çayının kotasını doldurmak için 40 güne ihtiyacı var. Bunun yanında haftada 1 gün sosyal olduğu için en az 6-7 günde oradan geliyor, 50 günü buluyor. 50 gün de yaş çayın bekleme imkânı olmadığından vatandaş sadece ve sadece fiyattan değil her gün çaylığa gidip çayını toplamak mecburiyetinde kalarak, her gün çektiği ızdırap ve 15 kilodan kontenjanını kullanarak, çünkü 5 dönüm çaylığı olan günlük vereceği çay 75 kilogramdır. 75 kilogramdan 5 dönüm çaylıktan 600 kilo kotadan 3 ton yapar. 3 tonu da 40 gün ediyor. 40 gün çay verecek ki 3 tonu doldursun. Peki, 40 gün her gün verebiliyor mu? Veremiyor, neden? Çaykur’ un da sosyali var. Yani haftada bir gün almama yani yaş çay almama işlememe şeyi var.

Bu da 7 gün fark ediyor. Bu sefer ne oluyor 47-48 gün. Yani bu kadar yaş çay dalında bekler mi? Hem çayın kalitesiz olmasına sebep oluyorlar hem vatandaşın-üreticinin zarar etmesine sebep oluyorlar. Çaykur’ un bu kadar izdihamla satılmasına sebep oluyorlar. İşte tarihin en yüksek kotasını uygulamasına rağmen vatandaşı korumak amacıyla Çaykur bunu yapmış. 851 bin ton üç çayda çay almış. Yani bu rakamın üzerine Çaykur hiç çıktığı yok. Peki, özel sektör kaç ton çay aldı. İki çayda aldığı rakam belli.

Birinde 190 bin ton almış. İkinci de de rakamlar çıkmamıştı. Şu anda toplamı özel sektörün tahmin ediyorum 500 bin ton civarındadır. Daha rakamlar kesin elimize gelmedi ama Çaykur’ un ki gelmiştir. 851 bin ton çay almıştır. Ha 1 milyon 450 bin ton yaş çay bir önceki sene üretmemize rağmen bu yıl 2021 yılında bu rakamın altına da düşeceğiz. Bu sene çayımızın eksik olacağını da tahmin ediyoruz” dedi

Kaynak: Editör:
Etiketler: Paliç;, Rize'de, Çay'da, yaşanan, kaosun, sorumlusu,, müstahsilleri, zarara, uğratan, ulusal, çay, Konseyi, Başkanı, ve, Yanındaki, 5-6, Kişidir!,
Haber Videosu

Web Tv'de Görüntüle

Bu videoyu yorumlamak ve paylaşmak için ayrıca tıklayın.

Yorumlar
Haber Yazılımı