Rize'de ikinci yaş Çay sezonu bitiyor..
Haber
31 Temmuz 2021 - Cumartesi 11:44
 
Rize'de ikinci yaş Çay sezonu bitiyor..
8 Temmuzda başlayan ikinci yaş çay sezonunun ardından 3 hafta geçmesine rağmen, bazı bölgelerde sezon sonuna doğru yaklaşılmış durumdayız..
ÇAY Haberi
Rize'de ikinci yaş Çay sezonu bitiyor..

 

Özellikle Mayıs ayında yaşanan kargaşa spekülasyonlar bu elde yaşanmadı..

Bunu kuşkusuz en büyük nedeni, Çaykur 2.yaş çay  sezonunu bir hafta önce açmasından dolayıdır..

İlk dört beş gün kontenjan uygulaması olmayıp 100 kilo civarında olduğundan dolayı özellikle Doğu bölgesinde birçok büyük küçük müstahsil çayının büyük oranda bitirdi ve haliyle bölgede bir rahatlama oldu.

Ardından bölgelere göre 50-30  kilogram kontenjan uygulandı son zamanlarda bu 15 kiloya kadar düştü..

Rize'nin en kaliteli ve verimli toprakları olarak bilinen yerlerden kendirli bölgesi Rize'de en şanslı bölgelerden biri olma özelliğini sürdürüyor.

Çünkü Çaykur'un Kendirli 'de aldığı çay oranından daha fazlasını, yıllardan beri çay sektöründe yer alan başta Köseoğlu çay ,Fazlıoğlu çay,Aklar çay ,Meltem ÇAY ve yine bazı özel firmaların Kendirli de kantar üzeri Peşin para çay alanları sebebiyle bizim bölgemizde çay 2 ile 3 hafta arasında bitmiş oluyor..

Bugün 31 Temmuz itibariyle yaptığımız gözlemlerde kendirli 'de çay 90 oranında  bitmiş durumda..

Sadece etraf köylerde sınır bölgelerinde çay devam ediyor, sanırım haftaya ikinci çay sezonu da bitmiş olacak..

yıllardan beri yılan hikayesine dönen çay Kanunu'nun bir türlü çıkmaması sebebiyle üreticiler her zaman olduğu gibi yine yalnız ve sahipsizler..

Devletin açıklamış olduğu  yaş çay fiyatı 3800 + destekleme ile beraber 4 lira olduğu bir durumda,bugün bundan istifade eden bazı  kapitalist Özel sektör temsilcileri peşin parayı 2700- 2800  liraya kadar düşürerek gerçek çay müstahsili orta direk dediğimiz insanları sömürmeye devam ediyorlar..

Peki çay Müstahsilinden yılda trilyonları cebe indiren Rize Ticaret Borsası Rize Ziraat Odası Başkanları temsilcileri nerede ?

Ancak seçim zamanları meydanlarda olan siyasiler ya da yine koltuklarını sağlama almak için yine seçim zamanları meydanlarda  boy gösteren  STK başkanlarını her zaman olduğu gibi yine vatandaşın çay Müstahsilinin  yanında göremedik.. Çay kanunun çıkmamasının en büyük nedeni ve sebebi Rize Ticaret Borsası'dır!!

Bugün dolaylı olarak çay Müstahsilinin 3 muhatabı var, Birincisi Çaykur, ikinci Ziraat Odası üçüncüsü Rize Ticaret Borsası'dır..

Bu konuyla ilgili ÇAY KANUNU ve Rize Ticaret  Borsası ile ilgili çok önemli haberimizi Önümüzdeki haftalarda Aktuel53  rizevizyon da bulabilirsiniz...

Osman Köseoğlu

Kendirli

Kaynak: Editör:
Etiketler: Rize'de, ikinci, yaş, Çay, sezonu, bitiyor..,
Yorumlar
Haber Yazılımı