Rize'de sel ve heyelanda Alınacak Önlemler
Haber
22 Temmuz 2021 - Perşembe 20:24
 
Rize'de sel ve heyelanda Alınacak Önlemler
Cümle aynen şu asfaltsız yol kalmayacak söylemi hangi akla hizmet eder söylemi akıllarda bir çok soru işaretleri getiriyor... Bilinçsiz yapılan asfaltların heyelan'a davet çıkardığı gözlerden kaçmadığı görülüyor. Oysaki asfalt yerine betonlaşma ile beraber suyun akışı tertipli ve düzenli bir şekilde sağlanırsa betonlașma asvalt'a göre daha üzün ömürlü olacaktır.
RİZE HABERLERİ Haberi
Rize'de sel ve heyelanda Alınacak Önlemler

Yetkililer Sel Felaketi Sonrasında Yapılması Gerekenleri yeterli derecede anlatıyor mu?

Şiddetli Yağış ve Sel Riskine Karşı Alınacak Önlemler
Şiddetli Yağış ve Sel Riskine Karşı Alınacak Önlemler
Farklı sosyal ve ekonomik seviyelerde olsak da güvende ve huzurlu hissetmek kuşkusuz her birimizin yaşamdan en temel beklentisi. İmkanlarımız ölçüsünde her birimiz farklı hayatlar yaşasak da afetler söz konusu olduğunda, yılların birikimiyle elde ettiğimiz farklılık ve ayrıcalıkların bir anda ortadan kalktığına şahit oluyoruz. Çöken yollar, su altında kalan alt geçitler, olumsuz etkilenen trafik ayrım yapmadan herkesi aynı ölçüde olumsuz etkiliyor.

Geçtiğimiz günlerde yaşadığımız şiddetli yağış ve sel felaketi, gerekli tedbirler alınmadığı takdirde doğanın hiddeti karşısında ne kadar çaresiz kalabileceğimizi bir kez daha anımsattı. Son yılların en büyük yağışına teslim olan Rize'mizde hayat bir anda durma noktasına geldi.

Maddi hasarın ötesinde yaşanan can kaybının sebep olduğu acıyla hafızalara kazınan sel felaketi, aynı üzüntü ve kayıpların tekrarlanmaması adına alınması gereken kişisel önlemlerimizin neler olduğunu düşünmemize yol açıyor . Maalesef üzülerek söylüyorum bu birimin başındaki arkadaşımız öyle bir tedbir açıklıyor-ki evlere şenlik.....

Cümle aynen şu asfaltsız yol kalmayacak söylemi hangi akla hizmet eder söylemi akıllarda bir çok soru işaretleri getiriyor... Bilinçsiz yapılan asfaltların heyelan'a davet çıkardığı gözlerden kaçmadığı görülüyor. Oysaki asfalt yerine betonlaşma ile beraber suyun akışı tertipli ve düzenli bir şekilde sağlanırsa betonlașma asvalt'a göre daha üzün ömürlü olacaktır.

Bu bize bir kez daha Liyakat'ın ne kadar önemli olduğunu akıllarımıza kazıyor! Bu noktadan hareketle bloğumuzun sıradaki yazısında, şiddetli yağış ve sel felaketlerinden etkilenmemek için dikkat edilmesi gerekenlere ve alınabilecek basit önemlere yer verdik.

Sizi, ailenizi ve evinizi güvende tutmaya yardımcı olabilecek kısa önerilerimizin, bir sonraki olası felaket karşında hazırlıklı olmanıza yardımcı olması dileğiyle…

Evinizi Şiddetli Yağışlara Hazırlamak için Yapılması Gerekenler

Su ve drenaj kanallarının yanı sıra çatınızı düzenli olarak kontrol edin, varsa ilgili bakımları yaptırın.
Kapı ve pencerelerin suyu sızdırmayacak biçimde sağlam olduğundan emin olun.
Su sızıntısının ilk belirtisinin, badanadaki renk değişikliği veya halka biçimli görünüm olduğunu aklınızda bulundurun. Söz konusu durumu gözlemlemeniz halinde vakit kaybetmeden gerekli tadilat işlemini başlatın.
Şiddetli Yağış ve Bir Sel Tehlikesi Yaklaştığında Yapılması Gerekenler

Yaralanmalarda kullanmak üzere küçük bir ilk yardım çantası hazırlayın. Tahliye edilme olasılığına karşın kullandığınız reçeteli ilaçları acil durum çantanıza eklemeyi unutmayın.
Elektrik kesintisi yaşanması halinde kullanabileceğiniz bir el feneri ve şarj edilebilir piller edinin.
Mümkünse, dış mekan mobilyalarını içeriye alın. Önemli eşyalarınızı olası bir taşkından etkilenmeyecek bir yükseklikte muhafaza edin.
Ev veya işyerinizi boşaltmanız istenirse, elektrik ve doğalgaz vb bağlantınızı kapatın.
Tahliye uyarılarına dikkat edin. Herhangi bir su baskını ihtimali varsa, hızlıca daha yüksek bir zemine geçin.
Şiddetli Yağış ve Sel Sırasında Yapılması Gerekenler

Bölgenizde bir sel varsa, daha yüksek bir zemine ulaşarak tehlike geçene kadar bekleyin.
Dışarı çıkmanız gerekiyorsa, uzun ağaçların ve elektrik direklerinin altında durmaktan kaçının.
Kanallar, bodrum ve alt geçit benzeri noktaların risk taşıdığını aklınızda bulundurun.


Ne kadar derin olduğunu ve suyun altında neyin size zarar verebileceğini kestiremeyeceğinizden, su altında kalan alanlardan geçmeyin. Hızla akan 15-20 cm derinlikteki suyun dahi yetişkin bir insanı devirebilecek güçte olduğunu unutmayın.
Suda yürümek zorunda kalırsanız, mümkünse önünüzdeki zeminin sertliğini kontrol etmek için bir çubuk kullanın ve suyun hareket etmediği yerleri tercih edin.
Asla akan suyu aracınızla geçmeye çalışmayın. Gerçekleşen ölümlerin 80’i araç içinde gerçekleştiğinden, sel suları arabanızın etrafında yükselirse, aracı terk ederek daha yüksek bir zemine geçmeye çalışın.
Islaksanız veya suyun içerisindeyseniz elektrikli ekipmanlara dokunmamaya gayret edin.
Şiddetli Yağış ve Selden Sonra Yapılması Gerekenler

Evinize, yalnızca yetkililer güvenli olduğunu söylediğinde geri dönün.
Karanlıktaysanız mum yerine el feneri kullanın.
Gaz sızıntılarına karşı tedbirli davranın. Gazın kapalı olduğundan ve alanın gerektiği gibi havalandığından emin olmadıkça sigara içmeyin.
Bir yetkili tarafından kontrol edilene kadar elektrik hatlarından uzak durun.
Sel sularıyla temas etmekten kaçının. Çeşitli bulaşıcı organizmaların genellikle taşkın suyunda gelişerek, insan sağlığını tehdit ettiğini aklınızda bulundurun.
Taşkınla gelen çamur, lağım suyu ve kimyasal maddeler içerebilir. Sel suyuna temas etmiş olan her şeyi temizleyin ve dezenfekte edin.
Konserve dahil su ile temas etmiş bütün gıda malzemelerinizi atın.


Su baskınlarının azaldığı alanların risk barındırabileceğini unutmayın. Örneğin hasar görmüş yollar, araçların ağırlığı altında çökme tehlikesi oluşturabilir.
Binanızın ve evinizin içinde kalan suyun yol açacağı küf riskine karşı tetikte olun. Bir nem alma cihazı, fazla suyun giderilmesine ve küf oluşumunun en aza indirilmesine yardımcı olacaktır.

Güngör Öksüz (Özel Haber)

Kaynak: Editör:
Etiketler: Rize'de, sel, ve, heyelanda, Alınacak, Önlemler, ,
Haber Videosu

Web Tv'de Görüntüle

Bu videoyu yorumlamak ve paylaşmak için ayrıca tıklayın.

Yorumlar
Haber Yazılımı