YAŞ ÇAY FİYATLARINDA YANGIN DEVAM EDİYOR !!!
Haber
30 Temmuz 2021 - Cuma 17:48
 
YAŞ ÇAY FİYATLARINDA YANGIN DEVAM EDİYOR !!!
Yaş Çay Politikaları ile ilgili geçmiş dönemden itibaren yapmış olduğumuz uyarıların dikkate alınmaması, önemsenmemesi, yanlışlara ısrarla devam edilmesi neticesinde gelinen noktada bugün özel sektörün çay müstahsilinden Yaş Çay taban fiyatının 35 daha düşüğüne yani 1 kilogramı 2,70 TL’den yaş çay satın alınmasına yol açmıştır.
SİYASET Haberi
YAŞ ÇAY FİYATLARINDA YANGIN DEVAM EDİYOR !!!

 Sel felaketi ve pandemi nedeni ile zaten ekonomik olarak zor durumda olan bölge halkının ve çay müstahsilinin büyük haksızlıklar ile karşı karşıya kalmasına ve yeni mağduriyetlerin oluşmasına sebep olmuştur . Hükümet yıllık olarak çay politikasını bölgenin üretim kapasitesinin sadece 50’sini göz önüne alarak belirlemekte, kalan 50 çay üretimi ise özel sektör tarafından üretilmekte ve hükümet tarafından dikkate alınmamaktadır. Bunun sonucu tabii olarak müstahsile yansımaktadır.

Genel olarak çay müstahsilinin gelirini inceleyecek olursak; özel sektörün yaş çaya verdiği kilogram fiyatı ile Çaykur tarafından verilen yaş çay kilogram fiyat ortalaması açıklanan yaş çay taban fiyatının çok altında kal müstahsilin bu zamlardan istifade edemediğini ortaya koymaktadır. Hesap uzmanlarının yapmış olduğu araştırma neticesinde, bu olumsuz şartlar bölgemizin yıllık 500 milyon ile 600 milyon TL arasında maddi kayıp yaşamasına sebep olmaktadır.

Yeniden Refah Partisi olarak bu durumu kabul etmeyeceğimizi ve bu duruma karşı kayıtsız kalmayacağımızı belirtmek isteriz.

Yıllardır konuşulan çayın tarladan üretime, üretimden kuru çayın satışına kadar olan süreci disipline alacak olan kanuni düzenlemenin ısrarla geciktirilmesi yada yapılmaması ve Çaykurun politik bir araç olmaktan çıkarılmaması neticesinde bahsetmiş olduğumuz mağduriyetlerin sona ermesi mümkün değildir.

Buradan Hükümete sesleniyoruz, bu mağduriyetlerin ve maddi kayıpların önüne geçilmesi için

  • Acilen yaş çay kotası ya kaldırılmalı yada arttılmalı;
  • Kuru çayın üretim maliyetinin artması karşısında Çaykur tarafından yeterince kuru çay zammı yapılmalı ve özel sektörün düşük fiyat ile kuru çay almasının önüne geçilmeli;
  • Çaykur iç piyasaya uzun vadeli çuval çay satarak daha sonra bu çayların bir kısmının düşük fiyatlardan tekrar peşin olarak piyasalarda satılmasından kaynaklanan kuru çay fiyatlarındaki düşüşün engellenmesi için ; Çaykur iç piyasaya çuval çay satışını acil durdurmalı
  • Çayın en büyük sorunlarından biri olan yurt dışından kaçak yollarla giren kuru çayla mücadelenin arttırılmalısı bu konunun önemine yönelik gümrüklerde daha ciddi tedbirler alınmalı
  • En kısa süre içerisinde çayın sorunlarını çözecek çay kanunu çıkarılmalı.

İlimizde çay sektörü ile ilgili çayın sorunlarının çözümünde en önemli ve etkin Sivil Toplum Kuruluşlarının başında gelen Rize Ticaret Borsası ve Rize Ziraat Odası yöneticilerini samimi olmaya davet ediyoruz.

Aldığımız duyumlar neticesinde, bazı Borsa yöneticileri yaşanan bu olumsulukları fırsata çevirerek düşük fiyattan çay satın alma yarışında bulunmaktadırlar. Kendilerini sorunun bir parçası olmaktan çözümün tamamlayıcısı olmaya davet ediyoruz. Bu kurumların yöneticilerinden hem yaş çayın hem de kuru çayın değerinde satılması, çayın sorunlarının çözüme kavuşturulması için almış oldukları sorumluluğun gereğini yapmalarını bekliyoruz.

Tüm bölge halkının, üreticinin ve tüketicinin kazanç sağladığı bir çay istiyoruz.

Cemil Çolak

Yeniden Refah Partisi

Kaynak: Editör:
Etiketler: YAŞ, ÇAY, FİYATLARINDA, YANGIN, DEVAM, EDİYOR, !!!,
Yorumlar
Haber Yazılımı