Recep Ali Aksoylu ALLAH AŞKINA RİZENİN SEMBOLU BARDAK OLUR MU?
Yazı Detayı
13 Ocak 2021 - Çarşamba 03:20
 
ALLAH AŞKINA RİZENİN SEMBOLU BARDAK OLUR MU?
Recep Ali Aksoylu
medya@acoor.net
 
 

Çay ve Çay Çarşısı

A dan Z ye tüm Doğu Karadeniz insanı için çok önemli olan bir ürün. Geçim kaynağı.

Kentin doğal sembolü, çay.

Rize merkezde çok konuşuldu şehrin simgesi olacak Çay Çarşısının yapılması.

Nihayet gerçekleşiyor.

Çay Çarşısı fikrini benimsemekle, desteklemekle beraber bu çarşı ile ilgili paylaşılan görselde ki çay bardağına her seferinde mesafeli oldum.

Nedeni çok basit.

Çay kültürünü, ekonomisini çay bardağı mi, çay bitkisi – endüstrisi mi temsil eder?

Büyük pencereden bakıp görüşünüzü yazar mısınız?

2 hafta önce bu yorumu sosyal medya hesaplarımda yapmış, sayfaya, mesaja, telefona çok ama çok sayıda dönüş alınca konuyu yerel medyamıza taşımaya karar verdim.

RİZE’YE BARDAK, GİRESUN’A FINDIK EZMEZİ, DENİZLİ’YE YUMURTA, ANTALYA’YA MENEMEN YADA PORTAK SUYU, ADANA’YA GÖMLEK YA DA İPLİK MASURASI

Öyle ya Çay’ı simgelemek için tüketimi esnasında en çok tercih edilen nesne olduğundan hareketle bardağı sembol seçersen Adanalı da pamuğu “koza” ile değil pamuktan yapılan tekstille, iplikle sembolleştirir. Fındığı Giresunlu “fındık ezmesi”, Ordulu “Sarelle Kavanozu” yada gofretle, Osman Köseoğlu’nun dediği gibi Denizlilerde şehrin girişinden “Horoz” u kaldırıp yumurta koyarak kentlerini tanıtırlar. Hatta paylaşımıma yorum yazan bir hemşerimizin dediği gibi “Antalya’da domates çok onlarda şehrin girişine menemen görseli mi koyacaklar”. Bir başkası da Malatya’yı örnek vermiş, Malatya’ya da “kayısı reçeli kavanozu” yakışır diye.

Sosyal medya paylaşımıma yapılan örnek yorumlardan seçki de yaparım ama neye yarar ki!

Atı alan çoktan Trabzon’a havalimanına vardı, dev bardağın kaba silueti çoktan tamamlandı. Ama biz hala dövmeye devam edelim havanı. Belli mi olur, proje iptal olmaz ama komplekse Rize’yi tam ve doğru yansıtacak “ÇAY” ı sembol olarak ilave edebilirler yine de. İsterlerse. Ama eklemiş olmak için, amele usulü değil, vizyon sahibi mimarlardan, planlamacılardan, sosyal bilimcilerden destek alarak yorumlayacaklarsa.

Buna da ümidim yok. Muhtemelen proje ekibinin içinde olan, dünya ölçeğinde çay konusunda birikimli, entelektüel kimliği ile tanıdığımız Hasan Önder Bey bile “Çay yaprağını dünyada tanıyan kaç kişi var... Bu Türk Çay Kültürünün markası... Biraz daha global bakın Allah aşkına... “ diyorsa, nasıl ümidim olsun.

Paylaşımlarından anladığım Çay Çarşısı veya bu tarzdaki bir konsept fikri, sektörün kıdemlisi, Borsa eski Başkanı Tahsin Sancak’a ait. Olması gereken değil çok çok geç kalınmış bir proje. Tıpkı yıllardır dövündüğümüz, benim de kezlerce yazdığım çaylıklarımızın ömrü tükendi, bir plan program dahilinde yenilenmeleri gerektiği gibi.

Çay çarşısı konsepti gerekli olmasına gerekli de iki açıdan eleştirim oldu. Kabaca ifade edersem bu tarz oluşumların iki hedefi vardır. Kenti, lokasyonu, bölgeyi tanımlamak ve tanıtmak. Diğeri de turizm. Yanı ticaret ve daha çok ziyaretçi çekmek.

Karar vericiler şehrin hemen göbeğinde, dolgu üzerinde bir alanda kent için çok önemli böyle bir proje için bu tarz projeler, yatırımlar konusunda yetkinliği olanlara danışsalardı olur yanıtı alamazlardı. Bu tarz konseptlerin şehirlerin hemen çıkışlarında, şehirler arası karayolu trafiğinin kolayca yararlanabileceği, gar ve havalimanlarına yakın lokasyonlarda tesis edilmesi gerektiğini bilimin, verilerin ışığında kendilerine söylenirdi. Tıpkı Müftü Mahallesinde ki AVM’nin yanlış yerde yapılması gibi. Bu konuyu şimdilik geçiyoruz. İlerde daha iyisi, hatta ”Çay Adası” neden olmasın diyerek.

İkinci konu, kente sembol olacak bir figürün seçimi…

Paylaşımlardan anladığım Çay, en çok ince belli cam bardakta içildiğinden hareketle bardak formunda bir betonun bu işi çözeceği düşünülmüş. Beton, çünkü kolaya kaçıp içinde ofisler, mağazalar uygulamakta kolay.

Ama bardak Rize’yi simgeler mi, Rize’nin sembolü olur mu?

Rize’nin açık ara temel ekonomisi çay ise, Rize’de yaşamıyor olsa da hüviyetinde Rize yazan her kesin ekmeğinde çay var ise ve de alternatifi dahi gündeme gelemiyorsa kentin simgesi, sembolü Çay’dır. Çay’ın kendisidir. Bardak ise sadece demlenmiş Çay’ın sunulduğu bir nesnedir, eşyadır.

Rize’yi tarımıyla, endüstrisiyle simgeleyecek olan Çay’ın bizzat kendisidir. Eski valilik binasının önündeki çay filizi ve filizi çevreleyen çarktır. Özeti tarım ve endüstrisidir.

Üzüldüğüm, garipsediğim bir hususta bardak ögesini savunan hemşerilerimizin bu çarşıyı “bardağı gören, hemen orada çay molası verme ihtiyacı duyacak, çay içilmesini özendirecek bir mekan” olarak görmesidir.

Elbette orada çay içilecek. Üstelik burası sadece cam bardakla değil farklı ritüellerle çay da içilebilen bir alan olacaktır. Ama asıl işlevi çay endüstrimizi, kültürümüzü yansıtacak mekan olmasıdır. İç ve dışardan gelenin çay çeşitleri ve yörenin diğer special ürünlerini kolayca temin edebileceği platform olacak olmasıdır.

Rize’miz için hayırlı olması dileyerek bu konuda hemşerilerimizin neredeyse tamama yakınının da farklı düşünmediğini göstermek için sosyal medya paylaşımıma yapılan yorumlardan örnekler eklemek istiyorum. Uzun ama ilginç yorumlarda var, okumanızı öneririrm.

Recep Ali Aksoylu / 12.01.2021 Kadıköy

 

ÖMER ERSAYIN: Burada Paşabahçe fabrikası mı var da bilmiyoruz. Her kent kültürünün yanında en değerli bir ürünüyle ünlüdür. Giresun’da fındık kumuşisi varken kavanozumu koyulsun çok komik!

AHMET OFLU: Keşke böyle projeler bir platform oluşturulup, istişare yapılarak tasarlansa. Bir misafirimiz haklı olarak Paşabahçe cam fabrikasının satış reyonu mu açılıyor diye espri yaptı.

Yıllar evvel bir atmaca heykeli diye başlanan projenin; ağacın dalında mı olsun, birinin kolunda mı? Sonuç, Bir avcı olsun, avcı Karadenizli olsun, kafasında kukula olsun, haa, burnu da uzun olsun, kıyafeti şöyle olsun derken özne adam oluverdi. Kolunda da küçücük Bir atmaca.

Projenin amacına bir de yapılana bakıyorum, buna akıl tutulması diyorlar işte. Çok zor bir memlekette yaşıyoruz vesselam. Hani, cam kırıkları gibi olur ya bazen kelimeler, sussan acıtır, konuşsan kanatır. İşte tam oradayız. Allah hayırlı etsin inşallah...

HASAN ÖNDER: Ahmet Oflu Bey, turizmci siniz. Turk çayının bilinirliği ince belli markası bardaktır... Bu açıdan bakmayı deneyin. Burası da Çay Çarşısı...

AHMET OFLU: Bence ne ile içildiği değil, ne içildiğidir önemli olan Hasan bey. Rakı da o bardakta içiliyor. Olan olmuş, hayırlı olur inşallah. Çay filizi daha uygun olurdu. Hasan bey yanlış anlaşılmasın, proje çok güzel ve geç bile kalınmış bir proje tebrik ediyorum, lakin bardak bana göre konunun özünden uzak bir simge. Demlik bile olsaydı daha uygun olabilirdi.

DOĞAN TUZCUOĞLU: Dünyanın neresinde görülmüş çay ile bardağın bir anıldığını. Çay ı ifade eden görselin yapılması daha doğru olurdu. O zaman Çaykur Rizespor da amblemine bardak koysun da rahat edelim.

RAHMİ ŞENKAYA: İnce belli bardakla Türkiye’de çay içiliyor. Ancak bardakla başka içeceklerde içilir. Bundan dolayıdır ki bardak çayın tamamen sembolü olamaz. Üstelik mevcut alan bardağın çevresi bardakla uyumlu görülmüyor. Etrafında ki binalarla alanı daraltmışlar. Kısaca çevreye tam uyumlu

gözükmüyor. Sembol filiz olmalıydı. Çay çarşısının projesi nasıl oluştu. Yarışmamı oldu doğrusu bilmiyorum. İşi yaptıran mı karar vermiş yoksa bir seçici kurul mu?

TAHSİN SANCAK: Proje orijini, bizim zamanımıza aittir. Borsa bahçesinde, daha küçük tasarlamıştık. Stratejik bir nedenimizde vardı. Benden sonra arkadaşlar proje kapsamını genişletip, şehre taşıdılar. Çok da güzel oldu.

Bu projenin tasarımından, kimin yaptığından haberim yok, bizi arayıp fikrimizi alanda olmadı, ancak bardağı mantıklı bulurum. Tarımdan bakarsanız filiz, birde turist gözüyle bakınız, tam şehre girerken çay çarşısı karşınıza çıkıyor. Bardağı görünce, beyninizde, “şurada bir çay içelim" duygusu canlanır, tüketimi hatırlatması adına mantıklı olabilir. Girin içeri, her türlü çay sunumu ve satışı, Çay kültürlerinin yansıtılması ve bir bölümde gerçek Çay bahçesi.

OSMAN KÖSEOĞLU: Denizli’nin girişine bu durumda yumurta, Giresun’un girişine fındık ezmesi

 
Etiketler: ALLAH, AŞKINA, RİZENİN, SEMBOLU, BARDAK, OLUR, MU?,
Yorumlar
Yazarın Diğer Yazıları
20 Eylül 2021
KÜÇÜK ADAMLARIN EGOSU HEP TEHLİKELİ OLMUŞTUR
27 Ağustos 2021
44 SENEDİR YAZIYORUM… PARA EĞİTİMİN ÖNÜNE GEÇİNCE
25 Haziran 2021
Fenerbahçe Spor Kulübü, futbolda Ali Koç ile başarılı değildir
06 Haziran 2021
SANAYİCİ DIŞ PAZARA YÖNELİNCE İÇERDE ÜRETİM, SATIŞ DURMA NOKTASINDA!
20 Nisan 2021
BU RAMAZAN KOMŞUMUZUN KALBİNE DOKUNALIM
18 Ocak 2021
DÜNYA YILDIZI MESUT ÖZİL LİGİMİZE RENK KATACAK
12 Ocak 2021
Mağdur Çaykur Rizespor'dan Başka Herkes Konuşuyor!
05 Ocak 2021
YENİ ASGARİ ÜCRETİN EMEKLİ VE ORTANCA MAAŞLARINA BASKISI
13 Aralık 2020
RAHMİ METİN BAŞKANIM RİZE SİZDEN TOPA GİRMENİZİ BEKLİYOR
13 Aralık 2020
TOMAS HOCANIN ÇAYKUR RİZESPOR’U 7 SEZONUN EN İYİSİ
07 Kasım 2020
Mesut Yılmaz'a Vefa Borcu
19 Eylül 2020
BAKANLIĞIN DERS KİTAPLARI İSRAFINA EBA DA EKLENDİ Mİ?
20 Temmuz 2020
DÜŞECEK SON İKİ TAKIM ARASINDA Ç RİZESPOR OLABİLİR Mİ?
10 Haziran 2020
PERAKENDE DE STOK YÖNETİMİ
10 Mayıs 2020
YANLIŞ LOKASYONA KARŞI OLMAK, YATIRIMA KARŞI OLMAK DEĞİLDİR!
27 Nisan 2020
80’LERDEN SONRA ÇAY VE RİZELİ BİR DAHA Mİ !?
08 Nisan 2020
KREDİLER 3 AY ÖTELENDİ, PEKİ ÇEK’LER NE OLACAK?
29 Mart 2020
ULAŞTIRMA VE ALTYAPI BAKANI APAR TOPAR Mİ GİTTİ?
24 Mart 2020
İÇİMİZ DIŞIMIZ CORONA. HEPİMİZİ ALDI HORONA!
03 Mart 2020
ÜNAL KARAMAN’A CAMİANIN DESTEĞİ TAM
01 Mart 2020
ARTIK GERİ DÖNÜŞÜ YOK, TEMİZLEYİP DÖNECEĞİZ İNŞALLAH
06 Şubat 2020
EUROLİG’DE EFES – FENERBAHÇE FİNALİ NEDEN OLMASIN !..
12 Ocak 2020
EKREM ORHON’U “ANLA”YABİLMEK
06 Ocak 2020
KANAL İSTANBUL DEĞİL, TÜRKİYE’NİN 2.BÜYÜK KENTİ PROJESİ
29 Aralık 2019
TÜRK MALI MI, YERLİ Mİ?
20 Aralık 2019
SAMSUN'DAN SARP'A... EMİN MİSİNİZ 
04 Aralık 2019
OVİT GEÇİLMESİN Mİ İSTENİYOR!
30 Kasım 2019
KONU İSTİHDAM, RAKAMI DEĞİL NİTELİĞİ ÖNEMLİ !..
19 Kasım 2019
ÇAY İYİ KAZANDIRINCA RİZELİ KENEVİRİ UNUTTU
16 Ekim 2019
Rizeli ve Elazığlı Gençler Biz ANADOLUYUZ Dediler
28 Eylül 2019
DÖNDÜK MÜ YİNE BAŞA!
23 Eylül 2019
FERETİKONUN COĞRAFİ TESCİLİ VAR, KENDİSİ ?
08 Eylül 2019
KARADENİZ FOLKLORUNDA ARMONİK VE BAĞLAMA
14 Ağustos 2019
Vanpir Kelebek
18 Temmuz 2019
RİZE’DE Kİ SPOR TESİSLERİNE YEREL DEĞERLERİMİZİN ADININ VERİLMESİ, RAHMİ METİN BAŞKANDAN TALEBİMDİR
04 Temmuz 2019
Ne Vedat'mış Be
26 Haziran 2019
23 Haziranda Sevgi Dili Kazandı
10 Haziran 2019
Futbol Sadece Futbol Değildir !..
28 Mayıs 2019
RİZE’NİN ŞEHİR HASTANESİNE DEĞİL, HEKİME VE ENDÜSTRİYE İHTİYACI VAR
21 Mayıs 2019
Yeni Eğitim Matematiksiz mi ?
03 Mayıs 2019
ANAYASASI OLMAYAN İŞLETMELER / AİLE İŞLETMELERİNDE KURUMSALLIK
23 Ocak 2019
KASIMPAŞA GALİBİYETİ KÜMEDE KALMA ÜMİTLERİNİ YEŞERTTİ
30 Aralık 2018
RİZE MERKEZDE ZORUNLU KENTSEL DÖNÜŞÜM KARARI NASIL UYGULANACAK?
01 Ekim 2018
ÇAYKUR RİZE, COCU’YU GÖNDERİP ERSUN YANAL’A KAPI MI AÇACAK?
28 Eylül 2018
Vampir Kelebek Karadeniz'de Şimdide Arıcıları Tehdit Ediyor !..
24 Eylül 2018
Rize'de Kesilen Ağaç Konusunda Süreç İyi Yönetilemedi
31 Ağustos 2018
BAŞKAN KASAP’TAN ATMA TÜRKÜCÜ AHMET’E GECİKEN VEFA
08 Ağustos 2018
YANGIN EVİMİZDE, İŞİMİZDE. ALEVLERİN ÖNÜ ALINMALI
24 Temmuz 2018
SAMSUN-SARP DEMİRYOLU HATTI LÜKS DEĞİL, İHTİYAÇTIR
29 Haziran 2018
TÜRKİYE VE RİZE’DE 24 HAZIRAN’IN RAKAMLARLA ANALİZİ
16 Haziran 2018
NURAY AKSOY, MAMOŞ VE TEVAFUK
16 Haziran 2018
NURAY AKSOY, MAMOŞ VE TEVAFUK
10 Haziran 2018
İnsan Kaynaklarına Değer Veren Şirketlere Çalışmak
03 Haziran 2018
FENERBAHÇE’DE YILDIRIM ALİ KOÇ ARTIK BAŞKAN !
28 Mayıs 2018
ATATÜRK MİLLET BAHÇESİ VE İSTANBUL’UN HAVA LİMANLARI
25 Mayıs 2018
OLMADAN OLMUŞUN YÜKLEYECEĞİ RİSKE DİKKAT
26 Mart 2018
Tereyağı'nda Trabzon Kerameti
09 Mart 2018
KAFANIN İÇİ DAHIL YÜK TAŞIDIKÇA AĞIRLAŞIR.
05 Mart 2018
Herkesin Herkesi Yenebildiği Bir Garip Lig TFF 1. Lig !
12 Şubat 2018
Ezeli -Ebedi Rakibimiz Şampiyon Olsun Daha İyi
24 Ocak 2018
Siyasiler kampanyayı,Kime Neden Yapar !
30 Aralık 2017
Bari Asgari Ücretten Vergi Alınmasın !
02 Aralık 2017
ABD’DE Kİ KANITLAR TÜRK YARGISI İÇİN DE GEÇERLİDİR.
29 Kasım 2017
FW: FRANCHİSİNG BAYİLİK DEĞİLDİR, KOMPLE İŞLETMECİLİK MODELİDİR. RA Recep Ali Aksoylu Yanıtla| Bugün, 06:31 medya@acoor.net FRANCHİSİNG Bayilik Değildir.docx 22 KB 2 ekin (118 KB) Tümünü indir
21 Kasım 2017
RİZE RTEÜ’DE GARİP İŞLER OLUYOR…
09 Kasım 2017
EKMEĞİN DIŞI İÇİNDEN AZ Mİ KİLO ALDIRIYOR?
01 Kasım 2017
RİMER'in Rize yerel Kültürüne katkısı Kemençe,Tulum Mozika
23 Ekim 2017
GS – FB DERBİSİNDE CÜNEYT ÇAKIR NEDEN GÜNAH KEÇİSİ Kİ !..
Haber Yazılımı