Recep Ali Aksoylu FW: FRANCHİSİNG BAYİLİK DEĞİLDİR, KOMPLE İŞLETMECİLİK MODELİDİR. RA Recep Ali Aksoylu Yanıtla| Bugün, 06:31 medya@acoor.net FRANCHİSİNG Bayilik Değildir.docx 22 KB 2 ekin (118 KB) Tümünü indir
Yazı Detayı
29 Kasım 2017 - Çarşamba 14:39
 
FW: FRANCHİSİNG BAYİLİK DEĞİLDİR, KOMPLE İŞLETMECİLİK MODELİDİR. RA Recep Ali Aksoylu Yanıtla| Bugün, 06:31 medya@acoor.net FRANCHİSİNG Bayilik Değildir.docx 22 KB 2 ekin (118 KB) Tümünü indir
Recep Ali Aksoylu
medya@acoor.net
 
 

17 Ekim 2015

Fuarın adı, “Bayim Olur musun? Franchising ve Markalı Bayilik Fuarı”.

13.sü yapılıyor. İlk gününden beri bu isme hiç ısınamadım, franchising adına doğru da bulamadım ama bugün gördüm ki, fuar bu isimle 13 yılda epey mesafe almış. İlk katıldığım Franchise Fuarı, 1995’de Mecidiyeköy Ortaklar Caddesinde idi. Şimdi ki Kanal D Binası o yıllarda fuar merkeziydi. O dönemlerde Franchising fuarına katılım 35-60 marka arasında değişirdi. Elbette ekonomi, tüketim, girişim bilinci bu günden farklıydı, işini konsept halinde başkalarına kullandırabilecek marka sayısı da kısıtlıydı.

Bugün fuar 3 salonda 300 ün üzerinde markanın katılımı ile yapılabilecek seviye gelmiş. Büyük bir gelişim. Sektör, sektörün temsilcisi UFRAD ve fuarı organize eden Media Force açısından büyük başarı.

Elbette katılımcı 300’ü aşkın markanın büyük çoğunluğu nitelikli franchisor kriterlerinden çok uzakta ama yine de bu gelişimden bir çok açıdan keyif duydum, mutlu oldum.

En basitinden fuarın ısınamadığımı söylediğim bir çok tanımı içeren aşuremsi adı olmasına rağmen hemen her kesin dilinde fuarın adı, “Franchising Fuarı” olarak yerleşmiş. Doğruya erişebilmek yada amaca varabilmek için zaruretten (bir yazı konusu olur) oluşturulan bu isimle fuar bu mesafeyi kat etmiş. Fuarı organize eden şirket açısından çok büyük başarı bu. Sevgili Özhan ve Aycan’ı kutluyorum. Bu isme rıza gösteren dernek yönetimini de elbette. Çokları bilmez geçmişte Franchising adı altında yapılan fuar veya diğer aktivitelere marka sahipleri, hatta girişimci adayları katılım konusunda ilgisiz kalınca acayip isimler yaratılmıştı. Kat edilen aşamadan sonra artık franchising için doğru, enternasyonal tanımlar kullanılabilir diye düşünüyorum ama bir konu var ki, o konuda sektör adına umutsuzum demeyeceğim ama hala çok mutsuzum.

O da Franchising yada franchise’nın bayilikle uzaktan yakından benzerliği olmamasına rağmen franchise yapanların bile hala konseptlerini bayilik olarak tanımlamaları, hatta afişe etmeleri. Hele bir tanesi fuar binasının girişine astığı pankartta kocaman yazmış bile!

Bilgisayarın başına bu konuyu yazmak için oturdum. Ama ister istemez güncel fuara dair gözlemlerimi, duygularımı kısa da olsa paylaşmadan edemedim. Hatta birkaç cümle daha ekledikten sonra “Franchising ile Bayilik arasındaki ince çizgi” ye geçebileceğim.

Fuarda yer alan markaların belki çoğunluğu pazarda anı sanı olmayan, henüz hiç franchisee vermemiş, belki de veremeyecek ama en azından sisteme arzulu olmaları fevkalade güzel. Aralarından yüzde 10’u bile nitelikli franchisor olabilirse sektör adına kazanç ayılabilecek.

Gelelim üzüntüsü yaşadığım ve bunda marka-konsept sahiplerini birinci derecede sorumlu gördüğüm bayilikle franchising arasındaki ince çizgiye.

Gelişmiş ekonomilerde girişimci adayları, yeni bir iş kurmak için kendilerinden önce o konuda deneyim yaşamış ve başarılı işletmesini belirli bir konsept haline getirmiş marka–iş sahiplerinin şemsiyesi altına girerek yola çıkarlar. Çünkü iyi bilmedikleri bir konuda iş yapmaya kalkışacaklardır. Her yeni işin, yeni fikrin, her yeni dükkanın pazarda farklı nedenlerle benimsenmeme olasılığı daima vardır. Bu yüzden girişimci adayı denenmiş, örnek mağazaları ve standart işletim sistemi olan, tüketici nezdinde de talebi mevut bir ürün veya hizmet konseptini bir bütün olarak uygulamak ister. Burada temel amacı da, olabildiğince riski azaltmak ve başarılı olmaktır. Bunun bedeli olarak da şemsiyesi altına girecek oldukları ana marka–işletmeye ilk aşamada ve sonrasında her ay düzenli olarak bir “akıl parası” öderler. Bu sistemin bütününe, doğru uygulanmışına “FRANCHİSİNG” veya “FRANCHISE” diyoruz. İşte tüm bunları önceden başarabilmek, yatırımcının istifadesine sunmak pek de kolay değildir. Daha başlangıç da işin sistematize edilmesi, standartların eğitim yoluyla farklı kimlikteki girişimci adaylarına aktarılabilmesi konseptin sahibine zaman, efor ve maddi açıdan epey pahalıya patlamakta, sabır gerektirmektedir. Yani, ilk aşama, ürün ya da hizmetini franchise etmek isteyenler için oldukça külfetlidir.

BAYİLİK İLE FRANCHISING ARASINDAKİ İNCE ÇİZGİ

300’ü aşkın markanın katılım gösterdiği fuar düzeyine gelinmesine rağmen sistemin hala ülkemizde potansiyelini kullanamadığını, bunda da sistemin geniş kitlelerce yeterince ve doğru tanınmamasının, hatta sistemin içerisindekilerin maalesef sistemi yeterince bilememelerinin temel neden olduğunu düşünüyorum.

Birçoğu maalesef tüketici ve tüm dış çevreler karşısında, birinci derecede üstünlük avantajı olan İşletim Sistemine (franchisinge) hiç değinmeden tüm tanıtım aktivitelerinde sadece kendisi ve ürününü anlatıyor. Bazıları bilmeyerek ya da işin kolayına kaçarak işini ve franchisee’lerini “bayi” olarak adlandırıyor. İlginçtir, franchisee’lerde bundan rahatsız olmuyor.

Gelişmiş ekonomilerin güncel perakendecilik sistemi olan Franchising’le, bayilik arasında iç içe likler, benzerlikler söz konusu gibi olsa da temele inildiğinde, ayrıntılarda, uygulamalarda ciddi nüanslar vardır.

FRANCHİSİNG KOMPLE İŞLETMECİLİK MODELİDİR

Bana göre Franchising ; “kendini kanıtlamış kuruluşların, ürettikleri mal veya hizmetleri, deneyim ve bilgi birikimlerini bir bütün olarak belli bir süre ve sınırlar dahilinde makul bir bedel karşılığında bir sözleşme ile bağımsız müteşebbislere aktararak hedef tüketicilerine ulaştıkları işletmecilik modelidir.” Tam dikey entegre dağıtım modeli olan bu sistemde, Franchise verenin geliştirmiş olduğu en basit ve modern yöntemler benimsenerek minimum kaynaklar ile maksimum iş hacimlerine ulaşılmaktadır.

BAYİLİK DAĞITIM / SATIŞ MODELİDİR.

Temelde dağıtım – satış modeli olarak gördüğümüz Bayilikte ürün veya hizmette süreklilik esas değildir. Ürün gerekli test süresini yaşamadan tutarsa veya kısa süreli kazanç düşüncesi ile direkt pazara sunulmuş da olabilir. Çoğunlukla ürünün perakendeciye intikalinden sonraki evresi de incelenmez. Kısacası bayilikte ürettiğiniz veya ithal ettiğiniz bir ürünün sadece satılması / sattırılması, belli bir kazanç, kar karşılığında satılması eylemi söz konusudur.

Oysa franchise sistem bir ürünün satışına aracılıktan çok farklı olarak üründen temsil ve sunuma renk, dekorasyon, hizmet ve fiyattan devamlılığa kadar çok organize bir bütündür. Komple işletmeciliktir. Sistem, henüz ürün satışına geçilmeden alt yapıyı zorunlu kılmaktadır. Bulunduğu ortama düzen kavramını getirmektedir. Elbette belli bir evreyi geçirip bayilikten franchising’e geçilebilmesi mümkündür.

Bayilik ve benzer tarzdaki ticari modellerde kişi bildiği bir işe soyunur. Ya da en azından bileni yanına alır, başlangıç da gerekirse öğrenene kadar yüksek maaş da verir. Küçük kazaları da göze alır. Hazırlıklıdır. Oysa franchising’de kişi hiç bilmediği bir konuya adım atmaktadır. O, marka sahibinin bir bütün olarak oturmuş garantili sistemi ve yönlendirmesiyle ticaret yapmak üzere şemsiyesinin altında yerini almıştır. Burada dikkat edilmesi gereken doğru franchisorun seçilmiş olmasıdır.

FRANCHISE KOMPLE İŞLETMECİLİKTİR.

İşin özü franchisenin sihrinden kolayca avantaj sağlamak için konseptini geliştirip oluşturmadan bayilikteki gibi alt girişimciyi sadece ürününün satışına aracı gibi gören, franchise yapar gibi gözükenlere girişimci adayları teslim olmamalıdır. Kabul edelim ki, franchisingin bunca avantajlarına rağmen uygulanması belli bir aşamaya kadar hiç de kolay değildir. Bu açıdan eline bir ürün geçiren hiçbir sistem kurmadan, alt yapı oluşturmadan, test dükkanları dahi açmadan gazetelerde “Franchise veriyor“ haberlerini rahatlıkla yayınlatabilmekte, hatta fuarına katılabilmek suretiyle girişimci adaylarının aldanmasına neden olabilmektedir.

Dikkat ediniz. Onlar tabelalarını taşıyan perakendecileri sadece ürünlerini sattıracakları birer sıradan nokta olarak görmektedirler. Ayrıca herkes, her marka, hatta her başarılı marka franchise yapamaz. Üstelik franchising her üretici için şart da değildir.

Mevcut hizmet reçeteniz veya ürün gamınızla bir tam konsept oluşturamayacaksanız veya elinize parlak bir ürün geçmişse, yakalamışsanız kısa sürede nakde dönüştürmelisiniz, pazara vermelisiniz. Siz “ Franchise yapacağım“ diye yırtınırken ürün-reçete güncelliğini de yitirmiş olabilir.

Diğer açıdan kendim iş kurup, yürütebilecek yeteneklerde isem, mantalite olarak da başkalarının yönlendirmesine müsait değilsem, başkasına akıl parası vermeden kendi bildiğimce, dilediğim şekilde ve dilediğim ürün setiyle perakendecilik de var olmaya çalışırdım. Yani bayiliği tercih ederdim.

Ancak tüm bunlar dezavantaj gibi gözükse de, değerli bir akıl a uygun ödemeyi yapıp; daha kısa sürede ve risksiz olarak başarıyı yakalamayı her halde hepimiz tercih ederiz. Çünkü, denenmemiş bir işte ortaya çıkacak hataların maliyeti, daima ağır sonuçlar doğurur.

FRANCHISING’ IN BAYİLİKTEN AYRILDIĞI NOKTALAR

1.           Franchise verene imtiyaz bedeli ödenmektedir.

Bir bedel karşılığı satın alınan akıl ile küçük yatırımcı uluslararası standartlara, deneyime, kaliteye, organizasyona, teknolojiye, ticari sırlara ortak edilmektedir.

Buna karşın Franchisor’da bu sayede hacimsel olarak sermayesini, cirosunu, kârlılığını katlamaktadır. Daha düşük öz sermaye ile, daha iyi planlama ve rasyonel işletmecilik yapabileceği için maliyetleri de düşmekte, tüketicisine de kolay ulaşabilmektedir.

2.           Franchise’de Eğitim ve Denetim Söz konusudur.

Franchising’de başlangıç öncesi ve sonrasında sürekli eğitim ve destek söz konusudur. Franchisor, sadece franchise alanın işletme operasyonlarını değil, sözleşme gereği defter kayıtlarını da kontrol etme hakkına sahiptir. Tüm bu eğitim ve denetimler sayesinde yıllar boyunca yaratılan marka ve imaj korunmuş, konsepte olan talebin sürekliliği de sağlanmış olur.

3.          Gelişmelerden yararlanma ve tehlikelerden korunma avantajı

Franchisee’ler, franchisor’un yetkin kadroları sayesinde sağlanan gelişmelerden, yeniliklerden yararlanırlar. Olası siyasi – ekonomik v.b olumsuz gelişmelere karşıda önceden gerekli tedbirleri alma şansına sahip olurlar.

4.          Sözleşme, Ürün – Hizmet ve Yetki Bölgesinin varlığı söz konusudur.

 

Franchising de bayilikten farklı olarak uygun kişi ile yapılmış bir sözleşme ve sözleşmede belirlenmiş bir yetki bölgesi (bölge koruma), ürün – hizmet tekel hakkı vardır. Bayilikte alt firma franchise sistemin aksine farklı markaları, hatta benzer ürünü de bulundurur, satabilir. Franchise’de alt girişimcinin franchise verenle ilişkisi sona erse de, sözleşme gereği belli bir süre daha rekabet etmeme yükümlülüğü vardır.

 

5. Kişisel Özelliklerin Önemi

Bayilikte tamamen bayinin işyerinin konumu ve mali gücü önem kazanırken, Franchising’de bunlardan daha çok kişisel özellikler; eğitim, birikim, yönlendirmeye uygunluk önem kazanmaktadır.

6. İşletmenin Devri ve Kimlik Konusu

Bayi kendi ticari kimliğini tabelasına yansıtıp, işyerini dilediğine devredebilirken, franchisingde ana organizasyonun tabelası vardır ve işletme hakkı bir başkasına ancak franchise verenin değerlendirmesi ve izni sonucu devredilebilir. (Franchising sistemde devir halinde iyi bedelle alıcı bulunabilmesi avantajı sistemin belirgin bir üstünlüğüdür.)

7. Franchise’ de Dekorasyon, Sunum, Temsil Standardı söz konusudur.

Franchising’deki tek model dekorasyon – sunum mecburiyeti maliyet dezavantajı olarak gösterilse de, bu farklılık sayesinde franchise alan, tek başına asla beceremeyeceği bir birikime ve güce de ortak olmaktadır.

8. Standartlar ve Franchisor’ın mutlak etkinliği söz konusudur.

Franchisee’ler bağımsız müteşebbislerdir ama bayilikle çalışanlara göre bir dizi kural ve ilke dahilinde franchisor’ın yönlendirmesi doğrultusunda çalışmaktadırlar. Esasen bu çizgileriyle bayilikten çok şube kavramına daha çok benzerler. Aradaki fark, şubede istihdam edilenlerin ana organizasyonun, yani marka sahibinin (Franchise verenin) ücretli personeli olmasıdır.

ŞUBE’ YE DAHA ÇOK BENZİYOR

Franchisee’ler bağımsız girişimci olarak “ellerini taşın altına koymuş“ olduklarından, şubeye nazaran ticari açıdan çok daha başarılı sonuçlar aldıkları için tercih edilir. Çünkü, franchiseeler, şube gibi gözüken, ancak bağımsız müteşebbislerce işletilen perakende noktalarıdır. Başka bir anlatımla; sahiplerince işletilmelerine rağmen şube gibi standart görünüm, sunum ve isim taşıyan perakendecilerdir.

Lisans verilmesi, acentelik veya yetkili bayilik sistemlerinde de bahsettiğimiz bu faktörleri belli bir oranda görmekteyiz. Ancak bu ticari modellerin üçünde de; ikisi de bağımsız ve kendi adına iş gören taraflar arasında bir anlaşmaya dayalı ilişki vardır. Bunların bir kısmında marka, ürün satış tekeli, teknoloji transferi, eğitim, denetim, bölge koruma gibi unsurlarda bulunmaktadır. Ancak, bunların hepsini yani üretim, pazarlama, sunum, servis, dağıtım ve satış sonrası hizmeti bir arada sisteminin içerisinde barındıran sadece franchising modelidir.

FRANCHISING Mİ, BAYİLİK Mİ?

Bir anlamda know-how transferi de olan franchise ile tüketicinin kaliteye olan duyarlılığı da tatmin edilebilmektedir. Üretici, tüketici ve perakendeci hatta kamu açısından bu denli olumlu faktörlere sahip olmasına karşın ancak;

Marka sahibi olarak doğru konsept oluşturabilmişsek, ya da girişimci adayı olarak doğru konsepte sahip Franchisor’u bulmuşsak perakendecilik de tartışmasız tercihimiz Franchise olacak ve ”Franchise’ye evet” diyeceğiz.

Recep Ali Aksoylu / Tuzla

 

 

raa (2).jpg

 
Etiketler: arsiv
Yorumlar
Yazarın Diğer Yazıları
06 Aralık 2021
6 PUANLIK MAÇLARI ALIP PEKALA LİGDE KALABİLİRİZ!
09 Kasım 2021
DAHA BÜYÜK OLMAK Mİ ? VERİMLİ – KARLI OLMAK Mİ
20 Eylül 2021
KÜÇÜK ADAMLARIN EGOSU HEP TEHLİKELİ OLMUŞTUR
27 Ağustos 2021
44 SENEDİR YAZIYORUM… PARA EĞİTİMİN ÖNÜNE GEÇİNCE
25 Haziran 2021
Fenerbahçe Spor Kulübü, futbolda Ali Koç ile başarılı değildir
06 Haziran 2021
SANAYİCİ DIŞ PAZARA YÖNELİNCE İÇERDE ÜRETİM, SATIŞ DURMA NOKTASINDA!
20 Nisan 2021
BU RAMAZAN KOMŞUMUZUN KALBİNE DOKUNALIM
18 Ocak 2021
DÜNYA YILDIZI MESUT ÖZİL LİGİMİZE RENK KATACAK
13 Ocak 2021
ALLAH AŞKINA RİZENİN SEMBOLU BARDAK OLUR MU?
12 Ocak 2021
Mağdur Çaykur Rizespor'dan Başka Herkes Konuşuyor!
05 Ocak 2021
YENİ ASGARİ ÜCRETİN EMEKLİ VE ORTANCA MAAŞLARINA BASKISI
13 Aralık 2020
RAHMİ METİN BAŞKANIM RİZE SİZDEN TOPA GİRMENİZİ BEKLİYOR
13 Aralık 2020
TOMAS HOCANIN ÇAYKUR RİZESPOR’U 7 SEZONUN EN İYİSİ
07 Kasım 2020
Mesut Yılmaz'a Vefa Borcu
19 Eylül 2020
BAKANLIĞIN DERS KİTAPLARI İSRAFINA EBA DA EKLENDİ Mİ?
20 Temmuz 2020
DÜŞECEK SON İKİ TAKIM ARASINDA Ç RİZESPOR OLABİLİR Mİ?
10 Haziran 2020
PERAKENDE DE STOK YÖNETİMİ
10 Mayıs 2020
YANLIŞ LOKASYONA KARŞI OLMAK, YATIRIMA KARŞI OLMAK DEĞİLDİR!
27 Nisan 2020
80’LERDEN SONRA ÇAY VE RİZELİ BİR DAHA Mİ !?
08 Nisan 2020
KREDİLER 3 AY ÖTELENDİ, PEKİ ÇEK’LER NE OLACAK?
29 Mart 2020
ULAŞTIRMA VE ALTYAPI BAKANI APAR TOPAR Mİ GİTTİ?
24 Mart 2020
İÇİMİZ DIŞIMIZ CORONA. HEPİMİZİ ALDI HORONA!
03 Mart 2020
ÜNAL KARAMAN’A CAMİANIN DESTEĞİ TAM
01 Mart 2020
ARTIK GERİ DÖNÜŞÜ YOK, TEMİZLEYİP DÖNECEĞİZ İNŞALLAH
06 Şubat 2020
EUROLİG’DE EFES – FENERBAHÇE FİNALİ NEDEN OLMASIN !..
12 Ocak 2020
EKREM ORHON’U “ANLA”YABİLMEK
06 Ocak 2020
KANAL İSTANBUL DEĞİL, TÜRKİYE’NİN 2.BÜYÜK KENTİ PROJESİ
29 Aralık 2019
TÜRK MALI MI, YERLİ Mİ?
20 Aralık 2019
SAMSUN'DAN SARP'A... EMİN MİSİNİZ 
04 Aralık 2019
OVİT GEÇİLMESİN Mİ İSTENİYOR!
30 Kasım 2019
KONU İSTİHDAM, RAKAMI DEĞİL NİTELİĞİ ÖNEMLİ !..
19 Kasım 2019
ÇAY İYİ KAZANDIRINCA RİZELİ KENEVİRİ UNUTTU
16 Ekim 2019
Rizeli ve Elazığlı Gençler Biz ANADOLUYUZ Dediler
28 Eylül 2019
DÖNDÜK MÜ YİNE BAŞA!
23 Eylül 2019
FERETİKONUN COĞRAFİ TESCİLİ VAR, KENDİSİ ?
08 Eylül 2019
KARADENİZ FOLKLORUNDA ARMONİK VE BAĞLAMA
14 Ağustos 2019
Vanpir Kelebek
18 Temmuz 2019
RİZE’DE Kİ SPOR TESİSLERİNE YEREL DEĞERLERİMİZİN ADININ VERİLMESİ, RAHMİ METİN BAŞKANDAN TALEBİMDİR
04 Temmuz 2019
Ne Vedat'mış Be
26 Haziran 2019
23 Haziranda Sevgi Dili Kazandı
10 Haziran 2019
Futbol Sadece Futbol Değildir !..
28 Mayıs 2019
RİZE’NİN ŞEHİR HASTANESİNE DEĞİL, HEKİME VE ENDÜSTRİYE İHTİYACI VAR
21 Mayıs 2019
Yeni Eğitim Matematiksiz mi ?
03 Mayıs 2019
ANAYASASI OLMAYAN İŞLETMELER / AİLE İŞLETMELERİNDE KURUMSALLIK
23 Ocak 2019
KASIMPAŞA GALİBİYETİ KÜMEDE KALMA ÜMİTLERİNİ YEŞERTTİ
30 Aralık 2018
RİZE MERKEZDE ZORUNLU KENTSEL DÖNÜŞÜM KARARI NASIL UYGULANACAK?
01 Ekim 2018
ÇAYKUR RİZE, COCU’YU GÖNDERİP ERSUN YANAL’A KAPI MI AÇACAK?
28 Eylül 2018
Vampir Kelebek Karadeniz'de Şimdide Arıcıları Tehdit Ediyor !..
24 Eylül 2018
Rize'de Kesilen Ağaç Konusunda Süreç İyi Yönetilemedi
31 Ağustos 2018
BAŞKAN KASAP’TAN ATMA TÜRKÜCÜ AHMET’E GECİKEN VEFA
08 Ağustos 2018
YANGIN EVİMİZDE, İŞİMİZDE. ALEVLERİN ÖNÜ ALINMALI
24 Temmuz 2018
SAMSUN-SARP DEMİRYOLU HATTI LÜKS DEĞİL, İHTİYAÇTIR
29 Haziran 2018
TÜRKİYE VE RİZE’DE 24 HAZIRAN’IN RAKAMLARLA ANALİZİ
16 Haziran 2018
NURAY AKSOY, MAMOŞ VE TEVAFUK
16 Haziran 2018
NURAY AKSOY, MAMOŞ VE TEVAFUK
10 Haziran 2018
İnsan Kaynaklarına Değer Veren Şirketlere Çalışmak
03 Haziran 2018
FENERBAHÇE’DE YILDIRIM ALİ KOÇ ARTIK BAŞKAN !
28 Mayıs 2018
ATATÜRK MİLLET BAHÇESİ VE İSTANBUL’UN HAVA LİMANLARI
25 Mayıs 2018
OLMADAN OLMUŞUN YÜKLEYECEĞİ RİSKE DİKKAT
26 Mart 2018
Tereyağı'nda Trabzon Kerameti
09 Mart 2018
KAFANIN İÇİ DAHIL YÜK TAŞIDIKÇA AĞIRLAŞIR.
05 Mart 2018
Herkesin Herkesi Yenebildiği Bir Garip Lig TFF 1. Lig !
12 Şubat 2018
Ezeli -Ebedi Rakibimiz Şampiyon Olsun Daha İyi
24 Ocak 2018
Siyasiler kampanyayı,Kime Neden Yapar !
30 Aralık 2017
Bari Asgari Ücretten Vergi Alınmasın !
02 Aralık 2017
ABD’DE Kİ KANITLAR TÜRK YARGISI İÇİN DE GEÇERLİDİR.
21 Kasım 2017
RİZE RTEÜ’DE GARİP İŞLER OLUYOR…
09 Kasım 2017
EKMEĞİN DIŞI İÇİNDEN AZ Mİ KİLO ALDIRIYOR?
01 Kasım 2017
RİMER'in Rize yerel Kültürüne katkısı Kemençe,Tulum Mozika
23 Ekim 2017
GS – FB DERBİSİNDE CÜNEYT ÇAKIR NEDEN GÜNAH KEÇİSİ Kİ !..
Haber Yazılımı