Bayram Ali Kavalcı ÇAYKUR HER YIL DAHA İYİ YÖNETİLİYOR
Yazı Detayı
04 Ağustos 2021 - Çarşamba 13:37
 
ÇAYKUR HER YIL DAHA İYİ YÖNETİLİYOR
Bayram Ali Kavalcı
bayramalikavalci@gmail.com
 
 

 

 

Doğu Karadeniz Bölgemizin yarım asırdır en önemli ekonomik ve istihdam lokomotifi, kısa adı KİT olan İktisadi Devlet Teşekkülü, ÇAYKUR’u yazmak için öncelikle bu devasa devlet teşekkülünün geçmişini ve bugününü iyi tanımak, bilmek ve iyi analiz etmek lazımdır.

ÇAYKUR’un tarihçesine gitmeyeceğim. O zaman çok uzun bir yazı olur ve yazı köşemde yer kalmaz. Özet’le ÇAYKUR; 1940 yılında çıkarılan 3788 Sayılı Çay Kanunu ile ülkemiz çaycılığı güvence altına alınmış ve çay bahçesi kuracaklara ruhsatname alma zorunluluğu getirilmiştir. Bu yasal gelişmenin ardından çay tarım alanları giderek genişlemiş ve üretim miktarı hızla yükselmiştir.

ÇAYKUR, 47 Yaş Çay İşleme Fabrikası, 1 Çay Paketleme Fabrikası, 1 Pazarlama ve Üretim Bölge Müdürlüğü, 8 Pazarlama Bölge Müdürlüğü, Anatamir Fabrikası, Atatürk Çay ve Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü ve binlerce çalışanıyla ve de günlük 9.050 ton yaş çay işleme kapasitesi ile Türkiye’de çay tarımı yapılan, Rize, Trabzon, Artvin ve Giresun illerinde çay sektörünün en büyük ve en güçlü lider kuruluşudur.

Çayda en büyük pazara sahip olan ÇAYKUR; Bölgede üretilen yaş çay ürününün yıllara göre değişmekle birlikte yaklaşık 55-60´i ÇAYKUR tarafından satın alınmaktadır. ÇAYKUR’un yurt içi kuru çay piyasasındaki pazar payı ise yaklaşık 50-55 yükselmiştir. ÇAYKUR ürettiği onlarca çay çeşitlerini farklı coğrafyalardaki 115 ülkeye ihracat yapıyor.

D. Karadeniz bölgemizde 789 bin ruhsatlı dekar alanda ve 203 bin kayıtlı çay üreticisin tarım yaptığı, 1 milyonun üzerinde ailenin geçim kaynağı yaş çay hasadının 20 yıl öncesine gittiğimizde, yaş çay kampanyasının başlamasıysa birlikte bölgede çayını toplayıp vaktinde satamayan, ürünün bedelini alamayan, vaktinde satılamadığı için zayi olan yaş cay ürünü denize dökenler, hayvanların altına serenleri unutmadık.

2000’lı yıllar öncesinde üreticilerin çaylarını toplayıp satması, ürün bedellerini alabilmeleri başta özel sektör olmak üzere işletmelerin keyfi politikalarına kalmıştı. Her yaş çay kampanyası öncesi ve kampanyaların başlamasıyla birliktir, ÇAYKUR özelleşiyor, üreticiler yaşa çay tabanını çok düşük buldu, üreticiler yaş çaylarını satamıyor ve yaş çay bedellerini vaktinde alamıyor haberleri ve kavgaları aylarca yazılı ve görsel medyada haber olurdu. Çay hasadında büyük mağduriyetler yaşanırdı. Binlerce üreticinin ham maddesi sorumsuz özel sektör fabrikaları tarafından sermaye yapılarak kullanılırdı. Bölgede her yıl kargaşa içinde devam eden yaş çay kampanyaları, üreticileri bezdirir, bir hayli yorar, yıpratır ve mutsuz bir şekilde son bulurdu.

Şimdi gelelim ÇAYKUR’un bugünkü durumuna. 35 yıllık gazetecilik ve yöneticilik hayatımda, bölgeme insanımızın ekonomik refahı ve en çok iş istihdamı sağlayan kurum olarak ÇAYKUR’u hep önemsedim. Bendenizde askerlik dönüşü iki yıl Çaykur İyidere Çay Fabrikası laboratuvarında görev yaptım. Sonrasında istifa ederek gazetecilik mesleğini tercih ettim.

Yıllarca Çaykur’un haberlerini yapıyor ve Çaykur’la ilgili makaleler yazıyorum. 30 yıldır aktif olarak yakından takip ettiğim Çaykur son 18 yıldır tarihinin en güçlü ve en sorunsuz yıllarını yaşamaktadır.

Geçmişte nasıl rahmetli Başbakan Ahmet Mesut Yılmaz tarafından Çaykur’un özelleştirilmesine izin verilmediyse, bugünde 2003 yılında güçlü bir şekilde tek başına iktidara gelerek, T.C. Başbakanı olarak ülkemizi yönetmeye başlayan ve bugün Türkiye Cumhuriyetinin 12’cı Cumhurbaşkanımız olan sn. Recep Tayyip Erdoğan’ın akılcı ekonomik politikaları ve tecrübeli bir siyasetçi olarak yıllardır yakından bildiği çayın sorunlarının yanında, ÇAYKUR ‘uda çok iyi tanıyıp takip etmesi sonucu bölgenin tek alternatifsiz geçim kaynağı olan çaya ve ÇAYKUR’a yıllardır ekonomik olarak rahat bir nefes aldırmaya devam etmektedir.

Çaykur’da sn. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın daha önce göreve getirdiği, Çaykur Genel Müdürleri ve YK Başkanlarının bu güzide kuruma yıllarca vermiş oldukları başarılı çalışmaları yazmayacağım. Yazı yazdığım köşem şimdilik buna müsait değildir.

Bir gazeteci ve yazarın gerçekleri de yazmak mesleğimizin gereğidir. Gazeteci haber yazarken tek tarafı dinelemez, tek tarafın söylediklerini kaleme almaz, olayı ve ya kişileri karşılıklı dinler objektif yazar, tek taraflı sübjektif yazmaz. Güneş balçıkla sıvanmaz. Herkesin gördüğünü, yaşadığını, bildiğini, yanlış ve gerçek olmayan sözlerle değiştiremezsiniz, ört bas edemezsiniz, insanın gönlünü incitmiş olursunuz.

Bugün maalesef henüz yasal bir sınırlama hayata geçirilmediğinden binlerce sosyal medya mecrasında, yazdığımız yazı ve haberlerin yorum kısmında, çakma isimlerle, nefret dili içeren, siyasi saik içeren, maksatlı, küçük düşürme, itibarsızlaştırma, çıkar, menfaat terimlerini kullanma gibi hiç bir Müslüman insana yakışmayacak asılsız yorumlar yazılmaktadır. Bu bugün yazı ve haber yazan herkesin rahatsız olduğu bir ahlakı konudur. Bu gibi yorumlara katkı sağlamak için yazı ve haber gönderdiğimiz haber sitlerinin editörleri müsaade etmemelidirler. Bu bir kul hakkıdır.

Doğruları yazmak ne hikmetse bazı kesim ve kişilere rahatsızlık vermektedir. Bu da bir ahlak sorunudur. Bizim kültürümüzde, örf ve adetlerimizde, yiğitlik intikam almak, nefret etmek, karalamak, küçük düşürmek hiç değildir. Yüce inancımızın gereği hakkı teslim etmek ve tahammül etmektir.

Kim ne derse, kim ne yazarsa yazsın! Bugün ÇAYKUR ekonomik ve sosyal olarak Türkiye’nin ve bölgemizin çok büyük devasa bir ailesi olarak, milyonlarca üreticisi, tüketicisi, satıcısı, işçisi, memuru ve tüm paydaşlarıyla sadece Türkiye’nin her yerinde değil, dünyanın yüzlerce ülkesinde tarihinin en itibarlı, en güçlü, en kaliteli ve en güvenilir sağlık içeren ürünlerini her yıl çeşitlendirerek üretmeye ve satmaya devam ediyor. Ayrıca sosyal sorumluluk projeleriyle tüm insanlığın hizmetine vermiş olduğu hizmetlerine yeni projeleri hayata geçirmeye devam ediyor.

Çaykur Genel Müdürlüğü görevine geldiği günden bugüne değin ve öncesinde Çaykur’un birçok değişik Çay fabrikalarında yıllarca yapmış olduğu başarılı ve tecrübeli görevlerindeki birikimleriyle, Çaykur’a çok daha faydalı olmak için mevcut kadrosuyla birlikte gece, gündüz mesai mefhumu gözetmeden çalışan kişin ismi, Çaykur Genel Müdür ve YK Başkanı Yusuf Ziya ALİM’dır.

Genel Müdür ve YK Başkanı ALİM; ÇAYKUR’a tepeden getirilmiş birisi değildir. Kurumun birçok önemli kademesinde yıllarca yapmış olduğu yöneticilik görevlerinde, çalışkanlığı, israfa karşı tutumu onu başarıya taşımıştır. Yıllardır Rizeli hemşerilerimiz önemli bürokratlar yetiştirememenin şikayetinden yakınır dururlar. İşte size, işini delicesine seven, şimdilerde vakti olmuyor, daha birkaç sene öncesinde kendi bahçesinde hafta sonu çayını toplayıp, sırtına alıp çay alım evine götüren, Rizeli milli ve yerli çalışkan bir bürokratımız vardır. Ama çok istediğimiz ve sonunda Çaykur Genel Müdürümüz olarak kıymetli Cumhurbaşkanımız tarafından ataması gerçekleşen sn. ALİM, çayımızın tüm sorunlarını ve çözümlerini çok iyi bilen ve bu sorunlara çözüm için gece, gündüz demeden, mesai mefhumu gözetmeden çalışan birisi olarak bir kısım mahfiller tarafından yıpratılmaya çalışılmaktadır.

ÇAYKUR’da başından beri yapmış olduğu tasarruflarla her türlü israfa son vermiş, kurumun dört bir yanında atıl durumda bulunan tüm eski, araç, gereç, makine, demir, saç vs. gibi her türlü aksamı üretime kazandırmaya, kurum olarak değerlendirilemeyecek ve yıllardır fabrikaların depolarında, meydanlarında bulunan ve kullanılmayan makine ve türevlerini ihale yoluyla değerlendirip kurumun kasasına maddi olarak dönüşümünü sağlamış oldu. Başta Genel Müdürlük binası olmak üzere, kurumun genelinde tüketilen her türlü materyale sınırlama ve tutumluluk alışkanlığını hayata geçirdi.

Genel Müdürü ALİM’ın Çaykurda daha önce bulunduğu görevleri kısaca olarak bu görevlerinden kısaca bahsedeceğim. 1966 Rize doğumlu olup, Anadolu Üniversitesi İktisat Fakültesi mezunu (1992) olup, Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü İşletme Anabilim Dalında Yüksek Lisans yaptı.(2013-2014) Çaykur’da 1992-1994 yılları arası sigortalı olarak çalıştı. Çaykur Camidağı Çay Fabrikasında 5 yıl memur olarak görev yaptı. Sonrasında, Muhasebe ve Mali İşler Dairesi Başkanlığında Şef oldu. Çaykur Musadağı Çay Fabrikasında Kısım Müdürü, Genel Müdürlük Muhasebe ve Mali İşler Dairesi Başkanlığında Şube Müdürü, Ardından 7 yılı aşkın Çaykur Personel Dairesi Başkanlığı görevini yürüttü. 28.08.2015 yılında Çaykur Genel Müdür Yardımcılığı görevini 04.05.2018)’e kadar sürdürdü. Akabinde, Çaykur Genel Müdür Vekili, Çaykur Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Müdür Yardımcılığı ve sonunda, 09.01.2021 tarihinde Çaykur Genel Müdürü ve YK Başkanlığına atandı.

Çaykur’un bir kaç yıldır yaş çay alımları, kuru çay satışları başta olmak üzere rekor üzerine yeni rekorlar kırdığı bilenen bir gerçektir. Çaykur Genel Müdürü ve YK Başkanı Yusuf Ziya Alim’in mesaisinin çoğunu hafta içinde daha çok bölgede bulanan tüm fabrikalarında, bazen de çay alım evlerinde üreticileri dinleyerek geçirdi, hafta sonları ise Türkiye’nin dört bir yanında bulunan Bölge Müdürlüklerine ve Çaykur çay bayilerine yapmış olduğu çalışma programlarıyla, Çay Satış Mağazalarının bu illerde de hayata geçirilmesi, bayilerin çay depoları, Mağazaları, çaylarla ilgili memnuniyet ve ya şikayet gibi satıcı ve tüketici talepleri ve isteklerini, çay satışlarının çok daha yüksek rakamlara erişmesi için hep birlikte yapabilecekleri yeni çalışmalarla ilgili bilgi ve fikir paylaşımlarında bulunmaktadır.

Türkiye'de çayımızın öncüsü ve artık bir dünya markası olan Çaykur, yaş çay alımı, kuru çay satışı ve günlük yaş çay işleme kapasitesiyle, sorunsuz ve huzurlu bir şeklide tarihinde ilk kez ard arda en yüksek rekor rakamları başarısını elde etmiştir. Genel Müdür Alim; Biz basın mensuplarıyla zaman zaman yapmış olduğu toplantılarında, “Rize Basını bizim en büyük yardımcımızdır. Bu tarihe kadar ne yaptıysak ve bundan böyle daha da çok çalışıp ne yapıyorsak, Allah’ın bu bölgemize lütfettiği en değerli nimet olan çayımızın geleceği ve hepimizin rızıklandığı yaş çay üreticilerimiz içindir. Hep söylüyorum, Çay, bizim için damarlarımızdaki kan gibidir. Tüm ekibimle birlikte, sizlerin de destekleriyle mesai mefhumu gözetmeksizin üreticilerimiz için, bölgemizin ekonomik refahı için fedakarca çalışmaya devam ediyoruz ve etmeye de mecburuz. Çalışmalarımızda bizlere her daim destek veren değerli çay üreticilerimize ve tüketicilerimize de şükranlarımızı sunuyorum." şeklinde her daim güzel duygularda bulunur.

Bölgemizde yaşanan sel felaketine rağmen, 2’cı sürgün yaşa çay kampanyası çay tarımının yapıldığı 4 ilimizde de kazasız belasız ve sorunsuz bir şekilde tamamlanmak üzerdedir. İnşallah 3’cu sürgünde birinci ve ikinci sürgün gibi bereketli ve her türlü afetlerden uzak bir şekilde tamamlanmasını diliyorum. Genel Müdür sn. Alim beraberinde genel müdür yardımcıları ve daire başkanları ile birlikte hemen her gün fabrika ve alım yerlerini denetliyor, alım ve üretimin aksamadan tam kapasite sürdürülmesi çalışmalarını sahada yerinde takip ediyor. Çoğu zaman sabah 7’de başladığı mesaisi boyunca denetimlerini, Rize, Trabzon, Artvin ve Giresun’da gece yarılarına kadar ara vermeden devam ediyor. Çay sektörünün ve milyonlarca üreticimizin en büyük teminatı olan, ÇAYKUR’un çok gayretli, çok çalışkan Genel Müdürü sn. Yusuf Ziya ALİM’ın şahit olduğum başarılı çalışmaları

vesilesiyle gönülden kutluyorum. Bu yorulmak bilmeyen çalışmalarına Allahü teladan kolaylıklar diliyorum.

 
Etiketler: ÇAYKUR, HER, YIL, DAHA, İYİ, YÖNETİLİYOR,
Yorumlar
Yazarın Diğer Yazıları
23 Ağustos 2021
BATILILAR VE İSLAM DİNİMİZ
11 Ağustos 2021
ALLAH RIZASI İÇİN İNFAK ETMEK
08 Ağustos 2021
MERHUM BAŞKAN EKREM ORHON’U ANMAK VE ANLAMAK
05 Temmuz 2021
BENİM GİBİ 40 YAŞINI GEÇEN VE 60 YAŞINI BULANLAR
03 Mayıs 2021
EYÜP SULTAN HAZRETLERİNİN VEFÂTI
12 Nisan 2021
HOŞ GELDİN RAMAZAN
25 Mart 2021
BERÂT GECESİ
10 Mart 2021
MİRAÇ KANDİLİ
04 Mart 2021
AMELLER NİYETLERE GÖREDİR
16 Şubat 2021
İSLAM DİNİMİZİN ÖNEMLİ MÜBAREK GÜN VE GECELERİ
21 Aralık 2020
ARTIK HAYATI HESAPLA DEĞİL NASİPLE YAŞIYORUZ.
14 Aralık 2020
EHL-İ BEYT KİMLERE DENİR, EHL-İ BEYTİ SEVMEK VE EHL-İ BEYTİN İSİMLERİ
23 Kasım 2020
YAŞLILARDA VE ÇOCUKLARDA SOĞUĞA DİKKAT
04 Kasım 2020
BAŞKALARINI DÜŞÜNMEK
02 Kasım 2020
MATBAANIN BULUNUŞU VE TÜRKLER
20 Ekim 2020
TARİHTE 1950-1960 ADNAN MENDERES DÖNEMİ
14 Ekim 2020
ANNEMİN VEFATI VE YAŞLILARIMIZA SAYGI
12 Ekim 2020
ÇATIRDAYAN KOMŞULUK İLİŞKİLERİ NASIL OLMALI?
28 Eylül 2020
İSLAMİYET ve İLERİCİLİK
08 Eylül 2020
RİZENİN GEÇMİŞİNDEKİ EKONOMİK HAYAT VE ÇAYCILIĞIN GELİŞMESİ
04 Eylül 2020
YENİ NESİL GENÇLERİMİZE ALTIN ÖĞÜTLER
29 Temmuz 2020
KURBAN BAYRAMI BAŞLIYOR
23 Temmuz 2020
24 TEMMUZ GAZETECİLER VE BASIN BAYRAMI
21 Temmuz 2020
ALKOL TÜKETMEK HANGİ ORGANLARI ETKİLER
22 Haziran 2020
TÜRKİYE’NİN İÇ VE DIŞ DÜŞMANLARI
17 Haziran 2020
ALKOL TÜKETMEK HANGİ ORGANLARI ETKİLER
21 Mayıs 2020
SİGARA BAĞIMLILARI KORONAVİRÜSE DAHA KOLAY YAKALANIYOR
04 Mayıs 2020
HİÇBİR GELİŞME TESADÜFİ DEĞİLDİR
14 Nisan 2020
BİR MUSİBET BİN NASİHATTEN EVLADIR!
07 Nisan 2020
BERAT KANDİLİ
04 Mart 2020
MADDE BAĞIMLILIĞI
26 Şubat 2020
ÜÇ AYLARIN İLK KANDİLİ REGÂİB
17 Şubat 2020
SÖZÜ ÖZÜ ATASÖZLERİMİZDE SAKLI
03 Şubat 2020
ŞEHRİMİZDE OKUYAN ÜNİVERSİTE GENÇLİĞİNE RİZEMİZİ İYİ TANITALIM
08 Ocak 2020
DÜNYA’DA YAŞANANLARA BAKINCA BİZE DAHA ÇOK ÇALIŞMAK DÜŞÜYOR
31 Aralık 2019
2020’DE MİLLET OLARAK DAHA ÇOK EL ELE VERELİM
28 Kasım 2019
CUMA GÜNÜ MÜSLÜMANIN BAYRAMDIR
26 Kasım 2019
ÇOĞUMUZUN GÜNLÜK HAYATINA GİREN BİLGİSAYARIN TARİHİ
02 Ekim 2019
EN KIYMETLİ DEĞERLERİMİZ YAŞLILARLA DOĞRU İLETİŞİM
30 Eylül 2019
“İnsanlık İçin”
23 Eylül 2019
NİĞBOLU MUHAREBESİ HAKKINDA
09 Eylül 2019
120 YILLIK OSMANLI YEMİNİ
02 Eylül 2019
MEHMETÇİK VE BAYRAK
19 Ağustos 2019
DÜNYANIN BAŞINA BELA OLAN ABD’NİN DOĞUŞU
08 Ağustos 2019
SEVGİNİN, BARIŞIN, PAYLAŞMANIN DORUK NOKTASI BAYRAMLARIMIZ
29 Temmuz 2019
EMEKSİZ VE EKMEKSİZ SAĞLIK OLMAZ
19 Haziran 2019
DÜNYA’DA ARTTIKÇA ARTAN IRKÇILIK
10 Haziran 2019
İNGİLİZ SİYASETİNİN TEHLİKESİ
04 Haziran 2019
RAMAZAN BAYRAMIMIZ BAŞLADI
28 Mayıs 2019
KADİR GECESİNİN ÖNEMİ
27 Mayıs 2019
İstanbul'un Fethi !...
20 Mayıs 2019
DEĞERLERİMİZİ YAŞATMAK HEPİMİZİN GÖREVİDİ
13 Mayıs 2019
ERMENİLER OSMANLIYA İHANET ETTİ
08 Mayıs 2019
HIRKAİ ŞERİF ZİYARETE AÇILIYOR
25 Nisan 2019
Öşür hakkında !..
24 Nisan 2019
EHLİ SÜNNETİN KURUCUSU İMAMI AZAM EBU HANİFE
17 Nisan 2019
Berat Kandilinin Anlam ve Önemi
15 Nisan 2019
8. CUMHURBAŞKANI TURGUT ÖZAL’IN VEFATI
04 Nisan 2019
SU STRESİ VE SU İSRAFI
28 Mart 2019
YAŞLILARA SAYGI VE HİZMETTE ÜZERİMİZE DÜŞENİ YAPIYORMUYUZ?
21 Mart 2019
İLK MECLİS-İ MEBUSANIN AÇILIŞI
21 Mart 2019
İLK MECLİS-İ MEBUSANIN AÇILIŞI
12 Mart 2019
Bağımlılık Nedir ?
12 Şubat 2019
VEFAT YILDÖNÜMÜN’DE ŞEYH ŞÂMİL’İ HATIRLAMAK
11 Şubat 2019
TÜRKİYE’DE ÇAYIN PAZARLANMASI
06 Şubat 2019
BAKÜ-TİFLİS-KARS-ERZURUM DEMİRYOLUNU KARADENİZ İLLERİNE BAĞLAYALIM
05 Şubat 2019
KİBİRLİ DAVRANIŞLAR İNSANA YAKIŞMAZ
29 Ocak 2019
TEKNOLOJİ YOKTU AMA İNSANLIK VE DUYARLILIK ÇOKTU
24 Ocak 2019
DEVLET-İ ALİYYE OSMANLI İMPARATORLUĞU ÜZERİNE
10 Ocak 2019
RİZEVALİSİ ÇEBER, “KAMU HİZMETİ VEREN SİZ GAZETECİLER’DE BENİM MESAİ ARKADAŞLARIMSINIZ”
09 Ocak 2019
MUTLULUĞUN FORMÜLÜ
07 Ocak 2019
BORALTAN KÖPRÜSÜ VAKASI NEDİR?
27 Aralık 2018
GÜLÜMSEMENİN GÜC
20 Aralık 2018
UYUŞTURUCU İLE MÜCADELEDE BAŞARI HİKÂYELERİ UMUT VERİR
09 Aralık 2018
Ak Parti Rize Belediye Başkan Adayı Metin Basınla Buluştu
26 Kasım 2018
KARADENİZ BÖLGESİNDE ULAŞTIRMA, DENİZCİLİK VE HABERLEŞME
17 Kasım 2018
BAĞIMLILIK NEDİR?
14 Kasım 2018
AHISKA TÜRKLERİNE YARDIMCI OLMALIYIZ
08 Kasım 2018
Birinci Dünya Savaşı
01 Kasım 2018
RİZE BELEDİYESİ SAHİL OTOPARK PROJESİ RİZE TRAFİĞİ KISMEN RAHATLATTI
22 Ekim 2018
RİZE BELEDİYESİ DOĞU PARKI HERKESÇE ÇOK BEĞENİLDİ
18 Ekim 2018
SİGARA HAKKINDA YANLIŞ BİLİNENLER
14 Ekim 2018
RİZE MÜSİAD’IN YEREL SEÇİMLER ÖNCESİ GÖRÜŞ VE ÖNERİLERİ
04 Ekim 2018
ÖLÜME HAZIR OLMAK
01 Ekim 2018
TÜRKİYE’DE HER İKİ KİŞİDEN BİRİ OBEZETİE RİSKİYLE KARŞI KARŞIYA
24 Eylül 2018
ANA BABAYA HİZMETLE NASİPLENMEK
19 Eylül 2018
YAVUZ SULTAN SELİM HAN
18 Eylül 2018
AŞURE GÜNÜ VE GECESİ BAŞLIYOR
12 Eylül 2018
İLİM VE BİLİM İNSANI YÜKSELTİR
10 Eylül 2018
HİCRİ YENİ YIL 1440
09 Eylül 2018
ÇAY MI? KAHVE Mİ?
05 Eylül 2018
İLK YERLİ HELİKOPTERİMİZ YAKINDA UÇACAK
29 Ağustos 2018
30 AĞUSTOS ZAFER BAYRAMI KUTLU OLSUN
20 Ağustos 2018
BİZ MÜSLÜMANLARIN KURBAN BAYRAMI
16 Ağustos 2018
BİZ MÜSLÜMANLARIN KURBAN BAYRAMI
14 Ağustos 2018
DİNİMİZDE AKİKA NEDİR?
09 Ağustos 2018
İYİLİK YAP DENİZE AT, BALIK BİLMEZSE HALİK BİLİR
08 Ağustos 2018
KARAYOLLARI GENEL MÜDÜRLÜĞÜNDEN TARAFIMA GELEN YAZI
31 Temmuz 2018
Alim,Çaykur'da İyi Bir Başlangıç Yaptı
25 Temmuz 2018
OSMANLIDA DİN HÜRRİYETİ
20 Temmuz 2018
Ovit Tüneli ve Erzurum'un Duayeni Tahsin Bayram
11 Temmuz 2018
KUZEY KORE DÜNYA’YA KAPALI ÜLKE İMAJINI YIKIYORMU?
10 Temmuz 2018
EVLİLERİN EŞİYLE İYİ GEÇİNMESİ HUZURUN KAYNAĞI
09 Temmuz 2018
RTSO BAŞKANI VE TOBB YK. ÜYESİ KARAMEHMETOĞLU
05 Temmuz 2018
İLK ASIRDA MEZHEP VAR MIYDI?
29 Haziran 2018
İSLAM’DA SAĞLIĞI KORUMAK
26 Haziran 2018
İSTANBUL ÇAMLICA TEPESİ CAMİ
25 Haziran 2018
BİR BARDAK ÇAY NEREDEYSE MUTLULUK ORADADIR
21 Haziran 2018
İSTANBUL ÇAMLICA TEPESİ CAMİ
18 Haziran 2018
RİZELİ ERDOĞAN’A VEFA BORCUNU 24 HAZİRAN’DA ÖDEMELİ…
14 Haziran 2018
RAMAZAN BAYRAMI BAŞLADI
11 Haziran 2018
MİSAFİRE VE YAKINLARINA İKRAMDA BULUNMAK
05 Haziran 2018
KADİR GECESİ
01 Haziran 2018
İYİ EVLAT YETİŞTİRMEK
31 Mayıs 2018
MİMAR SİNAN’IN SÜLEYMANİYE CAMİİ
28 Mayıs 2018
FİTRE VERMEK
23 Mayıs 2018
ESKİ RAMAZAN EĞLENCELERİMİZİ YAŞATMAK LAZIM
20 Mayıs 2018
ABD VE İSRAİL’IN BAŞINDAKİ NAZİ YÖNETİCİLERİ
03 Mayıs 2018
BURASI MUŞ’TUR BU ŞEHRİ GÖRMEK HOŞTUR
02 Mayıs 2018
BURASI MUŞ’TUR MUŞ’U GÖRMEK HOŞTUR
26 Nisan 2018
BERAT KANDİLİ
25 Nisan 2018
ÇANAKKALE SAVAŞI VE KUT ZAFERİ
24 Nisan 2018
İŞTE SİZE SAĞLIĞIN SIRRI
18 Nisan 2018
OSMANLI İMPARATORLUĞUNDA ERMENİ AZINLIĞI
15 Nisan 2018
DUA ETMENİN ÖNEMİ
12 Nisan 2018
MİRAÇ KANDİLİ
10 Nisan 2018
Türkiye'nin Nükleer Devrimi
02 Nisan 2018
KÜLTÜRÜMÜZDE İTAAT ETMENİN ÖNEMİ
29 Mart 2018
OSMANLI PADİŞAHLARININ ÇOK BİLİNMEYEN ÖZELLİKLERİ
21 Mart 2018
ÜÇ AYLARIN İLK KANDİLİ REGAİB
08 Mart 2018
Hayatımızı Kolaylaştıran Pratik Bilgiler
07 Mart 2018
Kıyamet Alametleri
27 Şubat 2018
2 Mart 1918 Rize'nin Düşman İşgalinden Kurtuluş Günü Kutlu Olsun
20 Şubat 2018
Hükumet Uyuşturucuyla Mücadelede Kararlı
13 Şubat 2018
Türkiye'nin En Başarlı Bürokratına Yönelik Gerçek Dışı Haberler
01 Şubat 2018
İNSANSIZ HAVA ARACI İHA’LAR TÜRKİYE’NİN GÜÇLÜ GURURU OLDULAR
25 Ocak 2018
TERÖR DEVLETLERİNİN ORTADOĞU OPERASYONLARI TSK İLE HÜSRANA UĞRAYACAK
23 Ocak 2018
HZ. ALİ EFENDİMİZİN VEFATI (24 OCAK 661)
18 Ocak 2018
Büyüklerin Sözü,Sözlerin Büyüğüdür
16 Ocak 2018
GEÇMİŞTE BATILI GÖZÜYLE TÜRKLER
09 Ocak 2018
BU GÜN, BİZ GAZETECİLERİN GÜNÜ
04 Ocak 2018
HUZURLU YAŞAM İÇİN KÜÇÜK SIRLAR
02 Ocak 2018
Medeni İnsan Kimdir !
21 Aralık 2017
İMAMI RABBANİ HZ. KİMDİR?
19 Aralık 2017
İSLAM’A HİZMET İNSANLIĞA HİZMETTİR
14 Aralık 2017
TOPLUMDA KISKANÇLIK VE ÇEKEMEZLİK HASTALIK OLDU
11 Aralık 2017
HZ. MEVLANA’NIN 744 VUSLAT YIL DÖNÜMÜ
07 Aralık 2017
Avcı: Türkiye'nin Havası En Temiz Şehri olan Unvanı Koruyacağız
04 Aralık 2017
HAYAT YAPTIĞIMIZ DAVRANIŞLARIN AYNASIDIR
29 Kasım 2017
VÜCUDUMUZU NE KADAR TANIYORUZ?
23 Kasım 2017
BAŞKAN AVCI’YA BAŞARILAR
21 Kasım 2017
Mevlit Kandilleri Başlıyor
17 Kasım 2017
Güçlü Beyin !..
15 Kasım 2017
MECELLE KANUNU NEDİR?
14 Kasım 2017
TEKNOLOJİ BAĞIMLIĞININ ZARARLARI
09 Kasım 2017
TÜRKİYE VE TÜRK İNSANI BUDUR
07 Kasım 2017
ALKOLLÜ İÇKİLERİN ZARARLARI
02 Kasım 2017
ERZURUM KALKINMA VAKFININ ÇOK ÖZEL VE ÇOK GÜZEL YAYINLARI
01 Kasım 2017
İYİDERE’Lİ KURRA HAFIZ AKREPOĞLU OSMAN EFENDİ
27 Ekim 2017
YENİ, RECEP TAYYİP ERDOĞAN SAĞLIK KÜLLİYESİ
25 Ekim 2017
IRKÇI BATI, BATTIKÇA BATIYOR
23 Ekim 2017
Barış Adamı Aliyaİzzetbegoviç
18 Ekim 2017
GEÇMİŞTEN BUGÜNE TÜRKİYE-ABD KRİZLERİ
06 Ekim 2017
2017 YILI NOBEL ÖDÜLLERİ VE NOBEL ÖDÜLÜ ALAN BİLİM ADAMIMIZ
04 Ekim 2017
İSLAM DÜNYASINDA KADININ YERİ
03 Ekim 2017
BAHARIN MÜJDECİSİ NEVRUZ BAYRAMI
03 Ekim 2017
DÜNYA TİYATRO GÜNÜ
03 Ekim 2017
ÜÇ AYLARIN İLK KANDİLİ REGAİB
03 Ekim 2017
TÜRKMENLERİN TARİHİNE BİR BAKALIM
03 Ekim 2017
16 Nisan'da Neden EVET !..
03 Ekim 2017
Rize'de Turizm Haftası ve Sektörümüz
03 Ekim 2017
NEDEN TAM İLMİHAL SAADETİ EBEDİYEYİ KAYNAK GÖSTERİYORUM?
03 Ekim 2017
Erdoğan'a Ovit Tüneli İçin Mektup
03 Ekim 2017
BASIN’DA BAĞIMLILIKLA MÜCADELE VE HABER DİLİ
03 Ekim 2017
ER-VAK BAŞKANI ERDAL GÜZEL’İN “GÜZEL ERZURUM” KİTABI
03 Ekim 2017
EN MUTLU GÜNLERİMİZ BAYRAM GÜNLERİMİZDİR
03 Ekim 2017
OSMANLIDAN KALMA GÜZEL ADETLERİ YAŞATALIM
03 Ekim 2017
RTSO BAŞKANLIĞI ADAY ÇALIŞMALARI BAŞLADI
03 Ekim 2017
Asrı Saadetten Bugüne İslamiyet
03 Ekim 2017
Dinimizde Kurban Kesmenin Önemi !..
03 Ekim 2017
Kurban Bayramı
03 Ekim 2017
Ol Veya Olma !....
03 Ekim 2017
HER MÜSLÜMANIN BİLMESİ GEREKEN DİNİ BİLGİLER
03 Ekim 2017
Ölülerimize ve Yakınlarına saygı Azalıyor
03 Ekim 2017
ERMENİ SOYKIRIMI İNGİLİZ YALANIDIR
Haber Yazılımı