Recep Ali Aksoylu SANAYİCİ DIŞ PAZARA YÖNELİNCE İÇERDE ÜRETİM, SATIŞ DURMA NOKTASINDA!
Yazı Detayı
06 Haziran 2021 - Pazar 10:20
 
SANAYİCİ DIŞ PAZARA YÖNELİNCE İÇERDE ÜRETİM, SATIŞ DURMA NOKTASINDA!
Recep Ali Aksoylu
medya@acoor.net
 
 

 

Ekonomik büyümede sanayi, sanayinin büyümesinde de ihracatı yoğun inşaat malzemeleri sanayisi etkili. Ama iç pazarda sıkıntı baş gösterince bazı ürünlerin ihracatında kısıtlama geldi. Bu yazımda yapı – inşaat, mobilya sektörlerinin güncel sıkıntı ve konumlarından bahsedeceğim.

İnşaat malzemesi sektörünün çatı kuruluşu Türkiye İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği (Türkiye İMSAD) tarafından hazırlanan ‘Mayıs 2021 Sektör Raporu” nda 2021’in ilk çeyreğinde açıklanan yüzde 7 büyümede ekonomiyi sanayinin desteklediği, sanayideki büyümenin arkasında ise büyük ölçüde inşaat malzemeleri sanayisinin bulunduğu belirtiliyor.

Türkiye ekonomisinin salgın sonrası yeni dönemde son üç çeyrektir yüksek büyüme hızlarına ulaşıldığının aktarıldığı raporda, Sanayi sektöründe 2020 yılı üçüncü çeyreğinde yüzde 7.3, dördüncü çeyreğinde yüzde 10.3, 2021 yılı ilk çeyreğinde de yüzde 11.7 büyüme gösterirken bu büyümede ana unsur olarak gösterilen inşaat malzemeleri üretiminde 2021 Ocak ayında yüzde 17,8, Şubat ayında yüzde 12,3, Mart ayındaki yüzde 20,9 artışın sağlandığı, sektörün yılın ilk çeyreğinde, geçen yılın ilk çeyreğine göre yüzde 17,2 büyüdüğü kaydedildi.

Raporda Türkiye ekonomisi ve inşaat sektörü büyüme oranlarının karşılaştırılarak 2021'in ilk çeyreğinde genel ekonomi ile inşaat sektörü büyüme verilerindeki ayrışmanın devam ettiğine de vurgu yapılıyor.

Rapora göre, 2020'nin üçüncü çeyreğinde yüzde 17.1, son çeyreğinde yüzde 19, 2021 yılının ilk çeyreğinde ise yüzde 17 büyüyen inşaat malzemeleri sanayisi, son üç çeyrek dönemdir sanayinin ortalama büyümesinin üzerinde büyüme gerçekleştirmiş.

İNŞAAT MALZEMELERİ SANAYİİNDE BÜYÜME 20 YE DOĞRU

2020 yılında yaşanan salgındaki sert üretim düşüşü sonrası inşaat malzemeleri sanayisinde, 10 aydır üst üste yüksek bir üretim artışı yaşanmasının temelinde “ihracat” yatıyor. Dış talebin yıl sonuna kadar devam etmesi ve iç talebin de artması halinde yıl sonuna kadar inşaat malzemeleri sanayinde büyümenin yüzde 20'e ulaşması bekleniyor.

Bu büyümelerden vatandaş olarak nasiplenmemiş olsak da inşaat malzemeleri sanayisinde en yüksek üretim artışı görülen sektörlerde sıralanmış raporda;

 

Tuğla ve kiremitte 71,5

Çimento ve betondan eşya üretiminde 36,8

Seramik kaplama malzemeleri üretiminde 29.3

Demir çelik radyatör üretiminde 29,1

Isıtma ve soğutma donanımları üretiminde 28.6

Seramik sağlık gereçleri üretimi ise 27.6 büyüme görüldü.

 

Buna karşın yılın ilk 3 ayında daha sınırlı üretim artışı gösteren ürünler metal yapı ve yapı parçaları, demir çelikten çubuk ve profiller, elektrikli aydınlatma ekipmanları oldu. Üretimi düşen tek ürün de yüzde 7,4 ile inşaat camları oldu.

 

Buraya kadar derlediğim bilgi ve veriler İMSAD’ın Mayıs 2021 raporundan. Diğer sanayi ve sektörleri fiilen bilemem ama inşaat ve yapı malzemelerinin içindeyim, açıklanan rakamların genel ekonomi açısından keyif vermesi kadar iç pazarda ki yansımalarının da önemli olduğunu düşünüyor, görüyorum.

 

 

EURO BAZINDA 100 ARTAN FİYATLAR!

Eylül, turizm ve birkaç iş kolu haricinde neredeyse her sektörün sezon başlangıcıdır. 2020’nin Eylül’ünde dibe çakılmış İnşaat Malzemeleri sektöründe gariplikler başladı. Eskiden üreticiler yeni fiyat geçişlerinde en azından önemli müşterilerini (distribütör – bayi) bilgilendirir, bağlantı veya bir seferlik veya belli miktarda eski fiyattan sipariş hakkı tanırdı. Artık bu teamül yok; değil önceden bilgilendirmek, özellikle temel ürünlerin üreticileri gün içinde dahi bir den fazla fiyat veya indirim oranlarında değişiklik yapmaya başladı. Fiyat garantili, termin süresi belirli siparişleri bile sevkten imtina eden, bahaneler üreten koca koca markalar oldu. Kamu enflasyonu yüzde 10’larda, Ayşe Teyze – Mehmet Beyler yüzde 50’lerde telaffuz ederken inşaat malzemeleri sektöründe yıllık bazda yüzde 100’ü bulan, hatta Euro bazında yüzde 100’ü aşan zam yapan üreticiler oldu.

Hem yeterince ürün olmaması, hem de fiyatların böyle afaki yükselmesinin temel nedeninin ihracat olduğu konusunda iş kolu mutabık. Temel iki neden; pandemide üretim yapamayan ülkelerin olması ve Türk Lirasının aşırı değer kaybetmesi sonucu bize göre çok afaki olan fiyatlarımızın dış alıcılarca sempatik bulunması. Yanı ihracat.

Ülke ihracatımızın 500 milyar dolar seviyesine çıkmasını arzu ederken İnşaat Malzemeleri Sanayinin bu katkısı elbette gurur verici. Ama konunun hem katma değer, hem de iç pazar yönü var ki, göz ardı etmemek gerekiyor.

Önce katma değer konusuna dokunayım.

KATMA DEĞERLİ ÜRÜN İHRACININ ÖNEMİ

Yıllar önce Türkiye Fındık Endüstrisinin lokomotifi Sagra’da 3 yıl üst yöneticilik yaptım. Oradan da örnek vereyim pekiştirmek için. Dünya fındık üretimine hakimiz ama total pazardan payımız 70’lı yıllara kadar çok düşük düzeyde. Çünkü Avrupalı fındığı bizden işlenmemiş alıyor, sonra bize de işlenmemiş olarak satıyordu. Ünal Sağra, geliştirdiği teknoloji ve yöntemlerle fındığı kabuğundan ayırdı, yarı mamul, mamul olarak dünyaya satmaya başlayınca ihracatımızda fındık değer bulmaya, pazarda her konuda hakim olmaya başladık.

Gelelim İnşaat Malzemeleri Dünyasına,

Ahşabın her türlüsünden demir türevlerine, çimento ve beton esaslı ürünlere, izolasyon ve kimyasallara kadar yoğun ihracat nedeniyle iç pazarın tedarikçilerine hem ürün vermede nazlanıyor, hem de gerekçe göstermeden fiyatları sürekli artırıyor ana üreticiler. Buna bağlı olarak da ana satıcının, nihai tüketicinin sıkıntısı bir yana belli bir fiyattan ve zaman terminli iş yüklenmiş müteahhitte işini durdurmak noktasına geliyor.

Kişisel olarak ana üreticilerin iç piyasaya yansıttığı olumsuzluğun salt ihracata bağlanamayacağı kanaatindeyim. Pandemi de üreticilere yasak getirilmemiş olsa da üretici hammadde temin edemediği ve istihdamda sorun yaşadığı için de bugün iç pazarın regüle talebini normal koşullarda sağlayamıyor diye de düşünüyorum.

Ama konumuz ihracat yönü ile ilgili, oradan devam edelim.

Birlik, dernek başkanlarının medyaya yansıyan ifadelerinden hareketle mobilya sanayiinden örneklerle konuyu açayım.

Sunta & MDF ihracatı nedeniyle, malzeme tedarikinde zorlandıkları için 40 bine yakın firma zor durumdaymış. Mosder’in Başkanı Mustafa Balcı’nın ifadesi durumu özetliyor. “Dünyada en büyük rakibimiz olan Çin’e bir tren dolusu MDF kaplı levha ihraç edileceğine aynı ürünü bize satmış olsalar üreteceğimiz katma değerli ürünleri hem yurt içindeki tüketicilerimize hızlı terminle ulaştırabiliriz hem de ihracatla yurt dışına satışını gerçekleştirebiliriz. Hammadde üreticilerinin yaşadığımız bu zorlu günlerde ihracata ağırlık verdikleri kadar yerli üreticiye de ürün temini ve

uygun fiyata satış sağlaması, hammaddeyi katma değeri yüksek bir mobilya ürünü olarak ihraç etmemizi sonucunu doğuracağından en nihayetinde bundan üreticisiyle ve satıcısıyla ülke olarak kazanmış olacağız.”

Balcı’nın dediği şu.

Sunta, MDF ihracatı kilogram başına 1 dolar sağlamazken, mobilya sanayicileri işledikleri aynı malzemeyi mobilya olarak 25 dolar üzeri bir değerde ihracat edebiliyorlar. Hem insanımıza, yan üreticilerimize de iş çıkmış oluyor.

TİCARET BAKANLIĞI KATMA DEĞER VE İÇ PAZAR İÇİN İHRACATA KISITLAMA GETİRDİ

Yaşadıkları gerçeklerden hareketle hammadde temininde güçlük çektikleri gerekçesiyle, bazı ürünlerin ihracatına sınırlama getirilmesi yönünde mobilya üreticilerinin ısrarlı ve haklı talepleri karşısında Ticaret Bakanlığı dün yonga levha, lif levha, OSB ve kalınlığı 6 mm’yi geçen ağaçları, ‘İhracı Kayda Bağlı Mallar” listesine dahil etti.

Malzeme ihracatına sınırlama getirilmesi sayesinde toplam üreticilerin yüzde 90’ını oluşturan KOBİ ölçekli üreticilerinde artık karaborsa bir yana ana üreticilerden şişirilmemiş fiyatlardan ürün alabilecek olmalarını sektör ve ülke ekonomisi adına olumlu buluyorum. Karar istihdamı pozitif yönde direk etkileyeceği gibi katma değerli ürün ihracatının da önünü açacağından toplam ihracatımıza da olumlu yansıyacaktır.

Serbest piyasa ekonomisinden yana olsak da popülist yaklaşımla fırıncının “standart beyaz ekmek” fiyatına odaklanan yönetenlerimizin ülke ve insanımızın menfaati için piyasaların düzenlenmesinde aktif rollerinin olması gerektiği, inşaat ve yapı sektörümüz, mobilya sanayicilerimizin maruz kaldıkları durum karşısında aşikardır.

Recep Ali Aksoylu / Beykoz / 05.06.2021

 
Etiketler: SANAYİCİ, DIŞ, PAZARA, YÖNELİNCE, İÇERDE, ÜRETİM,, SATIŞ, DURMA, NOKTASINDA!,
Yorumlar
Yazarın Diğer Yazıları
23 Şubat 2022
ÇAYKUR RİZESPOR CAMİAYA AİT OLMAYINCA Mİ?
06 Aralık 2021
6 PUANLIK MAÇLARI ALIP PEKALA LİGDE KALABİLİRİZ!
09 Kasım 2021
DAHA BÜYÜK OLMAK Mİ ? VERİMLİ – KARLI OLMAK Mİ
20 Eylül 2021
KÜÇÜK ADAMLARIN EGOSU HEP TEHLİKELİ OLMUŞTUR
27 Ağustos 2021
44 SENEDİR YAZIYORUM… PARA EĞİTİMİN ÖNÜNE GEÇİNCE
25 Haziran 2021
Fenerbahçe Spor Kulübü, futbolda Ali Koç ile başarılı değildir
20 Nisan 2021
BU RAMAZAN KOMŞUMUZUN KALBİNE DOKUNALIM
18 Ocak 2021
DÜNYA YILDIZI MESUT ÖZİL LİGİMİZE RENK KATACAK
13 Ocak 2021
ALLAH AŞKINA RİZENİN SEMBOLU BARDAK OLUR MU?
12 Ocak 2021
Mağdur Çaykur Rizespor'dan Başka Herkes Konuşuyor!
05 Ocak 2021
YENİ ASGARİ ÜCRETİN EMEKLİ VE ORTANCA MAAŞLARINA BASKISI
13 Aralık 2020
RAHMİ METİN BAŞKANIM RİZE SİZDEN TOPA GİRMENİZİ BEKLİYOR
13 Aralık 2020
TOMAS HOCANIN ÇAYKUR RİZESPOR’U 7 SEZONUN EN İYİSİ
07 Kasım 2020
Mesut Yılmaz'a Vefa Borcu
19 Eylül 2020
BAKANLIĞIN DERS KİTAPLARI İSRAFINA EBA DA EKLENDİ Mİ?
20 Temmuz 2020
DÜŞECEK SON İKİ TAKIM ARASINDA Ç RİZESPOR OLABİLİR Mİ?
10 Haziran 2020
PERAKENDE DE STOK YÖNETİMİ
10 Mayıs 2020
YANLIŞ LOKASYONA KARŞI OLMAK, YATIRIMA KARŞI OLMAK DEĞİLDİR!
27 Nisan 2020
80’LERDEN SONRA ÇAY VE RİZELİ BİR DAHA Mİ !?
08 Nisan 2020
KREDİLER 3 AY ÖTELENDİ, PEKİ ÇEK’LER NE OLACAK?
29 Mart 2020
ULAŞTIRMA VE ALTYAPI BAKANI APAR TOPAR Mİ GİTTİ?
24 Mart 2020
İÇİMİZ DIŞIMIZ CORONA. HEPİMİZİ ALDI HORONA!
03 Mart 2020
ÜNAL KARAMAN’A CAMİANIN DESTEĞİ TAM
01 Mart 2020
ARTIK GERİ DÖNÜŞÜ YOK, TEMİZLEYİP DÖNECEĞİZ İNŞALLAH
06 Şubat 2020
EUROLİG’DE EFES – FENERBAHÇE FİNALİ NEDEN OLMASIN !..
12 Ocak 2020
EKREM ORHON’U “ANLA”YABİLMEK
06 Ocak 2020
KANAL İSTANBUL DEĞİL, TÜRKİYE’NİN 2.BÜYÜK KENTİ PROJESİ
29 Aralık 2019
TÜRK MALI MI, YERLİ Mİ?
20 Aralık 2019
SAMSUN'DAN SARP'A... EMİN MİSİNİZ 
04 Aralık 2019
OVİT GEÇİLMESİN Mİ İSTENİYOR!
30 Kasım 2019
KONU İSTİHDAM, RAKAMI DEĞİL NİTELİĞİ ÖNEMLİ !..
19 Kasım 2019
ÇAY İYİ KAZANDIRINCA RİZELİ KENEVİRİ UNUTTU
16 Ekim 2019
Rizeli ve Elazığlı Gençler Biz ANADOLUYUZ Dediler
28 Eylül 2019
DÖNDÜK MÜ YİNE BAŞA!
23 Eylül 2019
FERETİKONUN COĞRAFİ TESCİLİ VAR, KENDİSİ ?
08 Eylül 2019
KARADENİZ FOLKLORUNDA ARMONİK VE BAĞLAMA
14 Ağustos 2019
Vanpir Kelebek
18 Temmuz 2019
RİZE’DE Kİ SPOR TESİSLERİNE YEREL DEĞERLERİMİZİN ADININ VERİLMESİ, RAHMİ METİN BAŞKANDAN TALEBİMDİR
04 Temmuz 2019
Ne Vedat'mış Be
26 Haziran 2019
23 Haziranda Sevgi Dili Kazandı
10 Haziran 2019
Futbol Sadece Futbol Değildir !..
28 Mayıs 2019
RİZE’NİN ŞEHİR HASTANESİNE DEĞİL, HEKİME VE ENDÜSTRİYE İHTİYACI VAR
21 Mayıs 2019
Yeni Eğitim Matematiksiz mi ?
03 Mayıs 2019
ANAYASASI OLMAYAN İŞLETMELER / AİLE İŞLETMELERİNDE KURUMSALLIK
23 Ocak 2019
KASIMPAŞA GALİBİYETİ KÜMEDE KALMA ÜMİTLERİNİ YEŞERTTİ
30 Aralık 2018
RİZE MERKEZDE ZORUNLU KENTSEL DÖNÜŞÜM KARARI NASIL UYGULANACAK?
01 Ekim 2018
ÇAYKUR RİZE, COCU’YU GÖNDERİP ERSUN YANAL’A KAPI MI AÇACAK?
28 Eylül 2018
Vampir Kelebek Karadeniz'de Şimdide Arıcıları Tehdit Ediyor !..
24 Eylül 2018
Rize'de Kesilen Ağaç Konusunda Süreç İyi Yönetilemedi
31 Ağustos 2018
BAŞKAN KASAP’TAN ATMA TÜRKÜCÜ AHMET’E GECİKEN VEFA
08 Ağustos 2018
YANGIN EVİMİZDE, İŞİMİZDE. ALEVLERİN ÖNÜ ALINMALI
24 Temmuz 2018
SAMSUN-SARP DEMİRYOLU HATTI LÜKS DEĞİL, İHTİYAÇTIR
29 Haziran 2018
TÜRKİYE VE RİZE’DE 24 HAZIRAN’IN RAKAMLARLA ANALİZİ
16 Haziran 2018
NURAY AKSOY, MAMOŞ VE TEVAFUK
16 Haziran 2018
NURAY AKSOY, MAMOŞ VE TEVAFUK
10 Haziran 2018
İnsan Kaynaklarına Değer Veren Şirketlere Çalışmak
03 Haziran 2018
FENERBAHÇE’DE YILDIRIM ALİ KOÇ ARTIK BAŞKAN !
28 Mayıs 2018
ATATÜRK MİLLET BAHÇESİ VE İSTANBUL’UN HAVA LİMANLARI
25 Mayıs 2018
OLMADAN OLMUŞUN YÜKLEYECEĞİ RİSKE DİKKAT
26 Mart 2018
Tereyağı'nda Trabzon Kerameti
09 Mart 2018
KAFANIN İÇİ DAHIL YÜK TAŞIDIKÇA AĞIRLAŞIR.
05 Mart 2018
Herkesin Herkesi Yenebildiği Bir Garip Lig TFF 1. Lig !
12 Şubat 2018
Ezeli -Ebedi Rakibimiz Şampiyon Olsun Daha İyi
24 Ocak 2018
Siyasiler kampanyayı,Kime Neden Yapar !
30 Aralık 2017
Bari Asgari Ücretten Vergi Alınmasın !
02 Aralık 2017
ABD’DE Kİ KANITLAR TÜRK YARGISI İÇİN DE GEÇERLİDİR.
29 Kasım 2017
FW: FRANCHİSİNG BAYİLİK DEĞİLDİR, KOMPLE İŞLETMECİLİK MODELİDİR. RA Recep Ali Aksoylu Yanıtla| Bugün, 06:31 medya@acoor.net FRANCHİSİNG Bayilik Değildir.docx 22 KB 2 ekin (118 KB) Tümünü indir
21 Kasım 2017
RİZE RTEÜ’DE GARİP İŞLER OLUYOR…
09 Kasım 2017
EKMEĞİN DIŞI İÇİNDEN AZ Mİ KİLO ALDIRIYOR?
01 Kasım 2017
RİMER'in Rize yerel Kültürüne katkısı Kemençe,Tulum Mozika
23 Ekim 2017
GS – FB DERBİSİNDE CÜNEYT ÇAKIR NEDEN GÜNAH KEÇİSİ Kİ !..
Haber Yazılımı